Milyen károkra fizetett legtöbb esetben a casco 2022-ben?
A casco biztosítás nagyon hasznos lehet akkor, ha váratlan káresemény történik egy autóval. A kártérítési igények számát tekintve, 2022-ben nem volt lényeges eltérés az azt megelőző két esztendő tendenciáihoz képest, mégis érdemes áttekinteni, milyen kellemetlenségekkel néztek szembe leggyakrabban a jármű tulajdonosok.
Röviden, hogy mi is az a casco?
A casco, a kötelező biztosítással ellentétben, választható. A lényege, hogy további pénzügyi védelmet biztosít a gépjárműben keletkező károkra és még akkor is segít, ha a kár okozója maga a tulajdonos. Mindezeken felül, a kötelező biztosítás és a casco igen sok dologban függenek egymástól, de rengeteg az eltérés is. Például a casco-t fixen egy évre kötheti meg, viszont, ha nem nyilatkozik másképpen, automatikusan frissül a szerződés egy újabb évre. Érdemes ennek kapcsán hangsúlyt fektetni az önrészre is. A casco díját ugyanis jelentős mértékben befolyásolja, hogy milyen százalékos és milyen fix összegű önrészt választ. Például, ha 20 százalékos, de legalább 100 ezer forintos önrészt vállal, akkor egy 400 ezer forintos kárnál 100 ezer forintot kell a károsultnak fizetnie, a fennmaradó részt pedig a biztosító állja majd. Ráadásul jellemzően mindez az egész Európai Unió területén érvényes. Sok esetben a biztosító kölcsönautót nyújt, amikor átmenetileg nem használható az adott jármű.
Ilyen károkra fizetett legtöbb esetben a casco 2022-ben
A casco biztosítások esetében 2022-ben a töréskár állt az első helyen, de nem sokkal maradt le mögötte az üvegkár sem. Ez a két káresemény az összes kárigény és kifizetés csaknem 90 százalékát teszi ki, ami elképesztő arány. Ez egy hihetetlenül magas arány a töréskárok javára, de nem is olyan meglepő, ugyanis a járművek számának emelkedése maga után vonja ezeknek a károknak a növekedését is.
A dobogó harmadik helyét a jégkár nyerte meg magának, amely előfordulásának aránya tavaly óta csökkent. A kifizetett összegeket tekintve káronként körülbelül 500.000 forintra tehető az átlag.
A károk száma 2021-hez képest felére csökkent 2022-re, de 2020-hoz képest így is 3-szor annyi kárigény érkezett a biztosítókhoz.
Megéri megkötni a casco biztosítást?
A válasz erre egyértelműen igen, ugyanis egy ilyen biztosítás nélkül az egyébként is bekövetkező baj még nagyobb terhet tesz az emberre. Sajnos előre lehetetlen megjósolni a dolgokat, nem tudhatja, mikor éri valamilyen kár az autóját. Ráadásul a jelen gazdasági helyzetben az általános infláció és a kárinfláció mértéke is folyamatosan nő.
Ez pedig azt is vonja maga után, hogy a javítás költségei is jóval magasabbak, mint például néhány esztendővel ezelőtt a KSH legfrissebb adatai szerint, az általános infláció tavaly év végén 24,5 százalék volt, mindez pedig járműalkatrész esetén 22,8 százalékos, a járműjavítás, karbantartás esetén pedig 22,6 százalékos. Ebben pedig még nincs benne a szakemberek munkadíja, amely szintén komoly mértékű emelkedést mutat.
Viszont, ha védőhálóként ott van a háttérben egy casco biztosítás, az rögtön hatalmas súlyt vehet le az ember válláról az anyagiak finanszírozását tekintve. Ami biztos, hogy senkinek sem lesznek ugyanazok a feltételek megfelelők, így mindenképpen érdemes alaposan átböngészni a különböző biztosítók ezzel kapcsolatos ajánlatait. Gyakori tévhit, hogy casco-t csak újabb kocsikra érdemes kötni, ám ez a legkevésbé sem igaz. Az viszont mindenképpen igaz, hogy a feltételek eltérőek lehetnek a gépjármű kora alapján. Ráadásul már a szerződéskötés és a kárbejelentés is végezhető a legtöbb esetben online.
A fentieket látva egyértelmű, hogy mindenképpen megéri a kötelező mellett, casco biztosítást is kötni, ha gépjárművekről van szó. Habár rövid távon elvesz valamennyit a családi kasszából, de ha megtörténik a baj, hatalmas segítséget jelenthet.
Forrás: Allianz.hu