Milyen károkra fizet a kötelező biztosítás?

Főoldal 9 blog 9 Milyen károkra fizet a kötelező biztosítás?

A kötelező biztosítást minden közúti forgalomban résztvevő gépjárműre, annak tulajdonosának, vagy üzembentartójának „kötelező” megkötni és azt az autó üzemeltetése során folyamatosan érvényben kell tartani. A biztosítás törvényileg elég szorosan szabályozott, hogy mennyit, kinek és mire fizet (het) a biztosító.

Most vásároltam autót mikortól kell megkötnöm a kötelező biztosítást?

A kötelező biztosítás minden közúti forgalomban részt vevő járműnek, illetve üzembentartójának a vásárlás vagy az üzembe helyezés napján rendelkeznie kell. A forgalmi engedély átíratásához az érvényes kötelező biztosítási szerződés, és a befizetési bizonylat szükséges, valamint a forgalomba helyezéshez is elengedhetetlenek ezek a dokumentumok. A biztosítást a hivatalos ügyintézéshez és a használat közben okozott károkozások pénzügyi helytállásai miatt egyaránt szükséges megkötni.

Kiknek, mit és mennyit fizet a biztosító?

A kötelező biztosítás a gépjármű szabályszerű üzemeltetése során másoknak okozott károkat téríti. Hogy pontosan mik ezek a károk, azok a törvényben nincsenek külön-külön megnevezve, de ezek a kárfajták mégis külön válaszhatóak dologi károkra, és személyi sérüléses káreseményekre. Ez az elválasztás azért fontos, mert biztosítási eseményenként pusztán dologi károk esetén is más és más összeghatárig számíthat a károkozó a biztosító jótállására, amennyiben a kárigény megalapozott.

A biztosító megtéríti a vétlen autós és az utasainak dologi kárait, valamint a kárral kapcsolatos minden további felmerült költségét, például tréleres szállítás díja, utazási költség, poggyászának, használati tárgyainak javítási, újra beszerzési költségeit, stb. Mindemellett a vétlen autó üzembentartójának és utasainak a személyi sérüléses kártérítéseket is, amely lehet egy komolyabb személyi sérülés esetén akár egy élethosszig tartó járadék is.

Néhány biztosító kínál a kötelező biztosítása mellé önvédelem kiegészítő biztosításokat, amelyek mint egy casco a saját autóban történt sérülést is fizeti. Amennyiben a károkozó autó üzembentartója ilyen kiegészítővel nem rendelkezik, akkor kártérítést nem igényelhet az üggyel kapcsolatban a biztosítójától. Annak ellenére, hogy a kárt okozó vezető nem igényelhet kártérítést, az autójának utasai azonban igen. Az utasok, a használati tárgyaik sérülésekor, vagy testi sérülés elszenvedése után igényelhetnek kártérítést a kárt okozó autós kötelező biztosítójától.

A biztosító nem csak a károsult autós illetve a károkozó autó utasainak kárait fizeti ki. Történhet baleset úgy is, hogy köz- és magántulajdont képező tárgyak is sérülnek, ilyenek lehetnek az úton elhelyezett tereptárgyak, például egy kidöntött villanyoszlop, illetve a balesetben megrongálódott jelzőtábla. Magántulajdonú tárgy lehet egy épület kerítése, vagy egy reklámcég közterületre kihelyezett hirdetőoszlopa.

A kárbejelentést követően a biztosító megvizsgálja a felelősséget, tehát, hogy valóban az az autós a károkozója teljes mértékben, akinek a biztosítására bejelentették a kárt. Bizonyos esetekben, amennyiben a biztosító vizsgálata erre okot ad, akkor kármegosztás alkalmazására kerül sor. Ez azt jelenti, hogy mind a két (vagy több) érintett fél felelős és csak a felelősség mértékének megfelelő összeget (tehát nem a kár 100%-át) fizeti ki a biztosító.

Bizonyos esetekben behajthatja a károkozótól a biztosító a kifizetett összeget

A biztosítók a törvény szerint jogosultak a károsult autósnak, az utasainak, valamint a balesetben résztvevő egyéb károsultaknak kifizetett összegeket a károkozótól követelni az alábbi esetekben:

  • Amennyiben a vezető a gépjárművet az üzembentartó, tulajdonos, vagy egyéb jogosan használó engedélye nélkül vezette, akkor a kifizetett kárt regresszálhatja a biztosító.
  • A biztosító a kifizetett kártérítéseket követelheti a biztosítottól, ha a kárt jogellenesen és szándékosan okozta.
  • A kifizetett kártérítéseket legfeljebb 5 millió Ft-ig visszakövetelheti a biztosító a vezetőtől, ha az autót alkoholos befolyásoltság alatt, vagy vezetési képességre hátrányosan ható szertől befolyásolt állapotban vezette, de abban az esetben is igényt érvényesíthet a biztosítottal szemben a biztosító, ha a gépjármű vezetését ilyen személynek adta át.
  • A biztosító 1,5 millió Ft-ig visszkeresettel élhet a vezetővel szemben, ha a gépjárművet jogosítvány nélkül vezette, de abban az esetben is, ha a gépjármű vezetését ilyen személynek adta át.
  • Az üzembentartótól 1,5 millió Ft-ig visszakövetelheti a biztosító a kifizetett kárösszeget, ha a baleset elsődleges okozója az autó súlyosan elhanyagolt műszaki állapota.
  • A károsultnak kifizetett kár visszakövetelhető a kárt okozó vezetőtől legfeljebb 5 millió Ft-ig, ha a kárt segítségnyújtás elmulasztásával, illetve foglalkozás körében elkövetett szándékos veszélyeztetéssel okozta.
  • A biztosító élhet a visszkereseti jogával az üzembentartóval, illetve a vezetővel szemben legfeljebb 500 ezer Ft-ig, ha nem tett eleget a közlési, változásbejelentési, kárbejelentési kötelezettségének úgy, hogy az a fizetési kötelezettséget befolyásolta.

Mi a teendő, ha káresemény történt?

Amennyiben személyi sérülés is történt, akkor mindenképpen hívjon mentőt, rendőrt, valamint nyújtson elsősegélyt, amennyiben szükséges! Ha nem történt személyi sérülés, akkor az esemény helyszínén töltsék ki a (kék-sárga) európai baleseti bejelentő nyomtatványt, vagy használják az ekárbejelentőt. Amennyiben ön a károsult, akkor forduljon a károkozó fél biztosítójához, ahol megteheti a kárbejelentést, ezt követően pedig várja meg a biztosító további tájékoztatását, megkeresését!

Nem autó okozott kárt az autómban? Mit tegyek?

A károkozó a magyar jog szerint minden esetben felelősséggel tartozik a károsult vagyontárgyának helyreállításáért, vagy pótlásáért, akkor is, ha a kárt nem autóval okozta. A kárt okozhatja háziállat, gyalogos, biciklis, motoros, autós egyaránt. De előfordul, hogy háziállat, gyalogos, vagy biciklis által keletkezett a probléma, amely esetben a kár megtérítésére vagy rendelkeznek, vagy nem egy speciálisan ilyen esetek fedezetére szolgáló magánemberi felelősségbiztosítással, vagy egyéb biztosításban kiegészítő felelősségbiztosítással.

Jobb esetben a kárt okozó személy, vagy a károkozó gyermek szülője/gondviselője rendelkezik egyéb biztosítással (pl.: lakásbiztosítással), amely kiegészítőként tartalmaz felelősségbiztosítást, vagy egyenesen magánemberi felelősségbiztosítással. Ilyenkor a felelősségbiztosítás a kárbejelentést követően kifizeti az autó javítását. A másik eset, amikor nincs semmilyen biztosítás, amely kifizetné a kárt, akkor a károkozó, illetve gyermek esetén a törvényes képviselője, szülője, vagy háziállat tulajdonosa köteles állni a károsodott vagyontárgy javítását. Ez a második eset egy kellemetlenebb megoldás a károkozónak, hiszen egy autó javítása márkától, típustól függően sok százezres vagy milliós költség is lehet.

Forrás: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0900062.TV

Nyugdíjkatasztrófa a láthatáron: akár életünk végéig is dolgoznunk kell?

A magyar nyugdíjrendszer egyre ingatagabb, miközben az infláció is sújtja a nyugdíjakat. Tudatos megtakarítással azonban stabilabb jövő építhető.

Változnak a kgfb-díjak: Csökkenés vagy csak átmeneti megtorpanás?

A kgfb-díjak alakulásában fordulat történt: a személyautók díjai csökkentek, míg más járműkategóriák esetében továbbra is emelkedés tapasztalható. Cikkünkben bemutatjuk a legfrissebb trendeket és hasznos tippeket adunk a költségek optimalizálásához.

Miért fontosak a szűrővizsgálatok, és hogyan segít ebben a magán egészségbiztosítás?

A szűrővizsgálatok kulcsszerepet játszanak a betegségek korai felismerésében, de az állami egészségügy lassúsága akadályozhatja az időben történő ellátást. A magán egészségbiztosítás lehetőséget ad a gyors, kényelmes vizsgálatokra, biztosítva a prevenció fontosságát.

Egyre súlyosabb viharkárok Magyarországon: Rekordösszegű biztosítási kifizetések 2024-ben

A szélsőséges időjárás egyre több viharkárt okoz Magyarországon, jelentősen növelve a biztosítók kifizetéseit. 2024-ben a viharszezon során több mint 86 000 kárbejelentés érkezett, az összkárok meghaladták a 11 milliárd forintot. A megfelelő biztosítás egyre fontosabb.

Fontos határidő érkezik a gépjármű tulajdonosoknak! Érdemes figyelni rá!

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás váltásának határideje november 30. Fontos, hogy időben felmondja meglévő szerződését, és új biztosítást kössön, hogy elkerülje az automatikus hosszabbítást magasabb díjakkal. Használja ki az év végi kedvezményeket!

5 kulcsfontosságú tipp a biztosítóipar induló vállalkozói számára (X)

Fedezd fel a biztosítóipar izgalmas lehetőségeit! Tippjeinkkel sikeres karriert építhetsz ebben a változatos ágazatban.

Egyre több az aktív álláskereső? (X)

A tapasztalatok azt mutatják, hogy egyre többen keresgélnek másik állás után, bízva abban, hogy képességeiket jobban kibontakoztatják majd, s persze nem utolsó sorban anyagilag is jobban fizető lehetőséget találnak.

Járatkésés, járattörlés, vagy visszautasított beszállás, hajtassa be könnyedén!

Indulásra készen a reptéren, de valamilyen probléma mégis van. Ha késik, törölték, visszautasították a beszállást, akkor joga van kártérítést követelni. Intézze el könnyen a behajtást, ma megmutatjuk hogyan!

Hogyan hatnak az energiaárak a temetésekre? És mi köze ennek a biztosításokhoz?

Különösen most fontos mérlegelni a temetéssel kapcsolatos kiadásokat, ugyanis az energiaárak emelkedése a temetések áraira is hatással van.

7+1 dolog, amitől függ a kötelező biztosítás díja

Sokan teszik fel a kérdést: „Mitől függ a kötelező biztosítás díja?” Erre nagyon nehéz válaszolni, hiszen a biztosítóknak is sokféle adatot kell beleépíteniük a tarifáikba. Cikkünkben kísérletet teszünk rá, hogy néhány lényeges elemet kiemeljünk, amitől függhet a kgfb díja.

nyugdíjkatasztrófa

Nyugdíjkatasztrófa a láthatáron: akár életünk végéig is dolgoznunk kell?

A magyar nyugdíjrendszer egyre ingatagabb, miközben az infláció is sújtja a nyugdíjakat. Tudatos megtakarítással azonban stabilabb jövő építhető.

változó kgfb díjak

Változnak a kgfb-díjak: Csökkenés vagy csak átmeneti megtorpanás?

A kgfb-díjak alakulásában fordulat történt: a személyautók díjai csökkentek, míg más járműkategóriák esetében továbbra is emelkedés tapasztalható. Cikkünkben bemutatjuk a legfrissebb trendeket és hasznos tippeket adunk a költségek optimalizálásához.

szűrővizsgálatok, magán egészségbiztosítás

Miért fontosak a szűrővizsgálatok, és hogyan segít ebben a magán egészségbiztosítás?

A szűrővizsgálatok kulcsszerepet játszanak a betegségek korai felismerésében, de az állami egészségügy lassúsága akadályozhatja az időben történő ellátást. A magán egészségbiztosítás lehetőséget ad a gyors, kényelmes vizsgálatokra, biztosítva a prevenció fontosságát.

viharkár Magyarországon 2024

Egyre súlyosabb viharkárok Magyarországon: Rekordösszegű biztosítási kifizetések 2024-ben

A szélsőséges időjárás egyre több viharkárt okoz Magyarországon, jelentősen növelve a biztosítók kifizetéseit. 2024-ben a viharszezon során több mint 86 000 kárbejelentés érkezett, az összkárok meghaladták a 11 milliárd forintot. A megfelelő biztosítás egyre fontosabb.

kötelező évforduló

Fontos határidő érkezik a gépjármű tulajdonosoknak! Érdemes figyelni rá!

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás váltásának határideje november 30. Fontos, hogy időben felmondja meglévő szerződését, és új biztosítást kössön, hogy elkerülje az automatikus hosszabbítást magasabb díjakkal. Használja ki az év végi kedvezményeket!