Megéri befektetni a megtakarításom vagy tartsam otthon a pénzem?
A pénzügyi döntések egyik legnagyobb dilemmája a pénzügyekben kevésbé jártasak körében, hogy vajon akkor járunk jobban, ha befektetjük megtakarításainkat, vagy akkor, ha inkább otthon, készpénzben tartjuk őket. Sokan félnek a befektetésektől, attól tartva, hogy elveszítik a nehezen megkeresett pénzüket, különösen az ingadozó piaci helyzetek miatt. Emellett az is gyakori, hogy bizalmatlanok a bankokkal vagy más pénzügyi intézményekkel szemben, és inkább a kézzel fogható készpénz jelentette biztonságot választják. Az alábbiakban körüljárjuk mindkét megközelítés előnyeit és hátrányait, valamint azokat a tényezőket, amelyeket érdemes mérlegelni, mielőtt végleges döntést hozunk.
A befektetések előnyei és hátrányai
A befektetések alapvető előnye, hogy lehetőséget nyújtanak a megtakarítások értékének növelésére. Egy jól átgondolt befektetési stratégia révén a pénzed „dolgozik helyetted”, miközben passzív jövedelmet generál, ami hosszú távon gyarapíthatja a vagyonodat. Az infláció elleni védekezés is fontos szempont, hiszen a befektetések lehetővé teszik, hogy a pénzed értéke ne csökkenjen olyan gyorsan, mint a készpénz esetében. A banki kamatok, kötvények és alacsony kockázatú befektetési alapok például stabil, bár mérsékeltebb növekedést kínálnak, míg a részvények és ingatlanok nagyobb hozamot ígérnek, bár magasabb kockázat mellett.
A befektetések hátrányai közé tartozik a kockázat, amely minden esetben jelen van, legyen szó bármilyen formáról. Még az alacsony kockázatú befektetések is ingadozhatnak, különösen gazdasági válság idején, ami egyes befektetéseket veszteségessé tehet. Bár alacsony kockázatú befektetéseknél ezekre nagyon minimális az esély és nagyon nagy gazdasági visszaesésre van szükség hozzá.
A befektetési alapok, részvények és egyéb piacokon való elhelyezés időnként extra költségekkel, például kezelési díjakkal járhat. Az is fontos, hogy ezek a formák hosszabb távú elköteleződést igényelnek, vagyis nem biztos, hogy minden esetben rögtön hozzáférsz a pénzedhez. Bár fontos megjegyezni, hogy számos olyan befektetés létezik, ahol azonnal kivehetjük a befektetett összeget, sőt még a hozamot is.
Azok számára, akik nem szeretnek kockázatot vállalni, vagy nem rendelkeznek elegendő pénzügyi ismerettel, a befektetések olykor bonyolultnak és stresszesnek tűnhetnek. Ezen probléma orvoslására számos bank nyújt ingyenes tanácsadást.
A készpénz otthon tartásának előnyei és hátrányai
Az otthon tartott készpénz fő előnye a közvetlen hozzáférhetőség: bármikor rendelkezésre áll, nincs szükség bankokra vagy más közvetítőkre. Vészhelyzetek esetén az azonnali elérhetőség óriási előnyt jelenthet, és nem függünk külső szolgáltatóktól, amelyek esetleges technikai vagy egyéb problémái késleltethetik a hozzáférést. Emellett sokan biztonságosabbnak érzik, ha a saját ellenőrzésük alatt tudják megtakarításaikat, elkerülve a befektetési kockázatokat és a banki költségeket.
Azonban a készpénz otthon tartása több szempontból is hátrányos lehet, elsősorban az infláció miatt. Az infláció fokozatosan csökkenti a pénz értékét, ami azt jelenti, hogy ami ma még jelentős vásárlási értéket képvisel, néhány év múlva jóval kevesebbet érhet. Például, ha ma 2 millió forintot tartasz otthon, ez több havi, sőt akár egy egész évi kiadásaid is fedezheti, de az árak emelkedésével ugyanaz az összeg kevesebb vásárlóerőt képvisel majd a jövőben. Csak gondolj bele abba, hogy a 10 évvel ezelőtti fizetésedből mit tudnál vásárolni ma. Ugyanez történik a be nem fektetett pénzzel is, az idő múlásával egyre kevesebb dolgot tudunk vásárolni belőle.
Az otthoni készpénztartás emellett biztonsági kockázatokat is rejthet, hiszen lopás vagy más veszteség esetén a pénz elveszhet, amit semmilyen biztosítás nem pótol.
Mibe fektessem a pénzem?
Ha úgy döntesz, hogy befektetnél, fontos megérteni, hogy nincs egyértelmű válasz, nem lehet általánosságban elmondani, hogy mibe fektesd a pénzed. Ahhoz, hogy a legjobb befektetési lehetőséget válaszd tudni kell a rendelkezésre álló összeget, az időt, amíg nincs szükséged a pénzre, valamint figyelembe kell venni a személyes kockázattűrő képességedet is.
Aki nem szeret nagy kockázatot vállalni, annak érdemes a biztonságosabb lehetőségeket választania, például banki lekötéseket, államkötvényeket vagy alacsony kockázatú befektetési alapokat. Ezek ugyan kisebb hozamot kínálnak, de stabilabb és kiszámíthatóbb megtérülést biztosítanak, mint például a részvénypiac vagy a kriptovaluták, amelyek nagyobb hozamot tesznek lehetővé, de cserébe a kockázat is magasabb.
Az óvatos befektetési megközelítés kulcsfontosságú lehet azok számára, akik az összegyűjtögetett pénzük megőrzésére törekszenek, miközben kis mértékű növekedést érhetnek el.
A magas kockázatú befektetések – mint például a részvények, amelyek árai gyorsan változhatnak, vagy az újabb technológiai fejlesztésekbe, például kriptovalutákba való befektetés – ugyan nagyobb haszonnal kecsegtethetnek, de lényegesen ingadozóbbak és bizonytalanabbak is.
Ha valaki biztosra szeretne menni, érdemes a kisebb, de garantált hozamú befektetéseket választani, így elkerülhető a nagyobb veszteségek kockázata.
Nem elég hátradőlni
Amikor sikerült kiválasztani a számunkra megfelelő befektetést, természetes, hogy hajlamosak vagyunk hátradőlni, és élvezni a hozamokat. Azonban egy ideális befektetés sem működik önállóan: a pénzügyi világ folyamatosan változik, és ezzel együtt a mi befektetésünkhöz fűződő elvárások és lehetőségek is. A piaci mozgások, a gazdasági környezet alakulása, sőt akár személyes céljaink változása is indokolttá tehetik, hogy újraértékeljük helyzetünket.
Fontos, hogy időről időre felülvizsgáljuk a befektetéseink teljesítményét, és ne féljünk változtatni, ha azt látjuk, hogy a hozam elmarad az elvárásainktól. Ha pedig kedvezőbb lehetőségeket látunk a piacon – például új befektetési alapokat, részvényeket vagy akár ingatlanbefektetéseket –, ne habozzunk megfontolni az átstrukturálást. Egy átgondolt lépéssel nemcsak a hozamokat növelhetjük, hanem csökkenthetjük a kockázatokat is.
A folyamatos figyelem és a piacra való gyors reagálás teszi lehetővé, hogy a befektetéseink mindig a legjobbat nyújtsák számunkra.
(X) – szponzorált cikk
Borítókép: illusztráció; Forrás: pexels