KGFB index – mi történt az elmúlt időszakban a biztosítási piacon?
KGFB index 2024
2024 (Q2) második negyedév nincs megállás, folyamatosan drágulnak a kötelezők
A második negyedévben a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjai tovább emelkedtek: a normál személyautók átlagos éves díja 57 ezer forintra nőtt, ami 1,6%-os negyedéves, és 10%-os éves emelkedést jelent. Érdekesség, hogy bár a kárkifizetések növekedése mindössze 4%-os volt, a biztosítási díjak ennél jóval gyorsabban nőttek. Ez arra utalhat, hogy a díjemelések nem teljesen a károk növekedéséből fakadnak, hanem más tényezők is közrejátszanak, például a biztosítók bevételi elvárásai vagy az infláció hatásai.
Budapesten a díjak visszafogottabban, mindössze 6%-kal nőttek, míg vidéken az emelkedés elérte a 11%-ot. Ez különbség arra is rávilágít, hogy a vidéki területeken a kockázatok vagy egyéb költségek nagyobb nyomást gyakorolnak a biztosítási piacra.
Az is látható, hogy 2021-ben még túlárazottság jellemezte a kgfb-piacot a korlátozások miatt alacsonyabb kárkifizetések következtében. Mostanra azonban ez az egyensúly visszaállt, és a díjak jobban tükrözik a valós költségeket.
2024 (Q1) első negyedév ismét emelkednek a kötelezős árak
Az MNB közleménye szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) díjai negyedéves összevetésben szezonális hatásokat mutatnak, az első negyedéves díjak jelentősebben emelkednek az évközi változásoknál. Az átlagos éves díj 7%-kal nőtt egy negyedév alatt, így elérte az 56 ezer forintot, éves szinten pedig 11%-os emelkedést mutat. A fővárosi személyautók átlagos éves díja 7%-kal, míg a nem budapesti szerződéseké 12%-kal emelkedett.
KGFB index 2023
2023 (Q4) negyedik negyedév: Díjemelkedés lassulása, stabilizálódó piac
2023 (Q3) harmadik negyedév: Konszolidáció az emelkedő kgfb díjakban
Az autóbiztosítások terén fontos változások történtek az elmúlt időszakban. A kárráfordítás mértéke az utóbbi negyedévben 1%-kal emelkedett, éves összehasonlításban pedig 8%-kal nőtt. Bár a növekedés üteme lassul, az év egészére még mindig 12%-os emelkedés várható. Azonban negyedéves összehasonlításban látható egy jelentős konszolidáció, különösen a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) terén. Az átlagos kgfb állománydíj 0,8 százalékkal emelkedett, így negyedévenként továbbra is 52 ezer forintot tesz ki.
A fővárosi személyautók esetében a kgfb díjak éves szinten 15%-kal, míg a nem budapesti szerződéseknél 12%-kal emelkedtek. Fontos megjegyezni, hogy a koronavírus-járvány miatti korlátozások idején a kárbejelentések száma csökkent, ami túlárazottságot eredményezett. Azonban mostanra a károk jelentősen emelkedtek, és a korrigált index 130%-ra emelkedett, elérve a járvány előtti szintet.
2023. (Q2) második negyedév: csökkent a még mindig magas áremelkedés mértéke
Az előző negyedévhez képest lényegesen lassult a kötelező biztosítások áremelkedése, így Q1-hez képest már csak 2,5% volt a változás mértéke személygépkocsik tekintetében. Az országos átlag díjak 50.859 Ft-ról immár 52.083 Ft-ra, míg a Budapesten érvényes átlag kötelező tarifák ugyanebben az összehasonlításban 74.731 Ft-ról 75.688 Ft-ra változtak.
Éves összehasonlításban viszont még mindig magasnak mondható a személygépkocsik kgfb-jének díjnövekedése, amely 2022 Q2-vel összehasonlítva továbbra is 12%.
Nagy kötelező biztosítás díjváltozást tapasztaltak azok, akik 42 főnél több férőhelyes buszt üzemeltetnek. Esetükben az előző negyedéves időszakhoz képest elérte a kötelező biztosítás díjnövekedés a 37%-ot.
2023. (Q1) első negyedév: a drágulás mértéke elmarad az inflációtól
A gépjármű kötelező biztosítások átlagos árai is emelkedtek 2023 első negyedévében, azonban alacsonyabb mértékben mint ahogy a kárkifizetések mértéke emelkedett. Ennek némileg ellentmond a budapesti kgfb árak alakulása, amely önmagában 13%-os emelkedést produkált 2022 első negyedévétől számítva a 2023 első negyedévéig vizsgált időszakban.
A magyarországi biztosítók két számjegyű emelkedést tapasztaltak a kárráfordítások terén is, ugyanis egészen 12%-ig emelkedtek a korábban említett 1 éves periódusban, a károk helyreállítására kifizetett biztosítási összegek.
Nagyobb ugrást tapasztalhattak Budapesten viszont azok, akik 2022 vége és 2023 eleje között vásároltak járművet és ezzel együtt kötöttek kötelező biztosítást. A 2022 Q4 és a 2023 Q1 között Budapesten egy jelentős áremelkedés történt az átlag 66.444 Ft-ról 74.731 Ft-ra ugrott az átlagos kötelezős díj, ami egyik negyedévről a másikra 13%-os emelkedést jelent.
KGFB index 2022
2022 (Q4) negyedik negyedév: az inflációtól elmarad az emelkedés
A kötelező biztosítások összesített díjában lassú emelkedés látható. A 2021 negyedik negyedévben tapasztalt biztosítási átlag díjakhoz képest 2022 utolsó negyedévére átlagosan 8%-kal kellett többet fizetni a kötelező biztosítás megkötésekor.
Az emelkedés hátterében a már az inflációs hatás, valamint a devizaárfolyam változás állhat, azonban a 12%-os javítási költség emelkedés is megjelenik a fizetendő biztosítási díjakban, azonban mégsem emelkedtek azzal azonos mértékben.
2022. (Q3) harmadik negyedév: megjelenik az infláció
Míg az előző időszakokban főként a koronavírus miatti korlátozások játszottak komoly szerepet, addig ezekben a hónapokban már az infláció hatása vált érezhetővé, de szerepe volt ebben a devizaárfolyam-változásnak, valamint a szerviz- és alkatrészdíjak további drágulásának is. Vagyis ekkor már jóval több hatás érintette a statisztikai adatokat. Az átlagos állománydíj ekkor 46,7 ezer forint volt, ami csak kismértékben tért el az előző negyedéves értéktől, azonban 5%-kal magasabb a 2021 azonos időszakánál. A kárráfordításoknál éves alapon továbbra is 12%-os növekedés volt észlelhető.
A fentiekből látható, hogy a számok jellemzően határozott emelkedést mutatnak, az okok pedig sok esetben egészen konkrét intézkedésekre és változásokra vezethetők vissza. Azzal kapcsolatban, hogy a jövőben mi várható, természetesen semmi sem biztos, azonban az árak további növekedése szinte borítékolható. A konkrétumok viszont csak a 2023-as első negyedéves statisztikából derülnek majd ki pontosan.
2022. (Q2) második negyedév: erősödő növekedések
A 2022. második negyedéves adatai esetén még mindig hatottak a fentebb említett Covid hatások. Ekkor az átlagos állománydíj 46 ezer forint volt, amely bár csupán minimálisan tér el az előző negyedéves értéktől, 4%-kal magasabb a 2021 azonos időszakában látottnál. Ezen felül a kárráfordítások emelkedő trendje sem állt meg. Olyannyira nem, hogy már 17%-os növekedés volt észlelhető. Bár a korábban látott túlárazottság jórészt megszűnt, az árak továbbra is stagnáltak, vagyis a kiadások e téren nem csökkentek. Kiugró, két számjegyű díjnövekedést viszont csak a vontatók esetében lehetett látni, ha a számottevőbb járműkategóriákat tekintjük át.
2022. (Q1) első negyedév: minimális eltérés
A 2022. első negyedévével kapcsolatban fontos hangsúlyozni, hogy ezeket a hónapokat még határozottan érintette a koronavírus miatt bevezetett korlátozások hatása, hiszen teljesen megváltoztak ekkor az emberek mindennapjai, és ezzel együtt a közlekedési szokásai is. Ekkor az átlagos állománydíj 46 ezer forint volt, amely minimális eltérést jelentett az előző esztendő ugyanezen időszakához képest. A többi területen történő emelkedés mindezt még ellensúlyozta is egy ideig, a kárráfordítások terén viszont már 20%-os emelkedésről beszélünk. Ennek részét képezte az élénkülő autóhasználat, valamint a szerviz- és alkatrészdíjak drágulása is.
Hogyan függ mindez össze? Nos, a korlátozások miatt a vártnál kevesebb kár következett be, így túlárazottság alakult ki. A díjak pedig azóta sem változtak számottevően, míg a károk jelentősen emelkedtek, így a korrigált index a 2020. II. negyedévi szintre esett vissza.
Forrás: MNB