Kötelező biztosítás váltás, kgfb autó biztosítás kalkulátor 2024
Kezdjük az elején: mi az a kötelező biztosítás?
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (röviden: KGFB) egy olyan biztosítás, melyet minden gépjármű-tulajdonosnak (vagy üzembentartónak) kötelező megkötni. Ez a biztosítás arra szolgál, hogy ha baleset történik, amelyben egy gépjármű és/vagy az abban utazó személy megsérül, a károk megtérítése ne az okozó személyre háruljon, hanem annak biztosítójára. Ez a biztosítás egy kölcsönösen előnyös kapcsolatot takar: ha valaki kárt szenved, nem kell azon aggódnia, hogy a károkozó meg tudja-e azt téríteni, ugyanis a biztosító fog fizetni helyette; a károkozó is jól jár, hiszen a biztosító akár részben, akár teljes mértékben átvállalja a károk megtérítését; a biztosító pedig a biztosítási díjat kapja a tulajdonosoktól. Viszont az nem mindegy, mekkora díjat fizet mindezért! Ahhoz, hogy minél jobban jöjjön ki belőle, érdemes megnézni egy online biztosítás kalkulátort, és bizonyos időközönként váltani a biztosítások között.
CASCO és kötelező – van különbség!
Fontos, hogy ne keverje össze a Casco biztosítást a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással. A Casco egy olyan gépjármű biztosítás fajta, amely azokra a károkra nyújt fedezetet, amelyek egy előre nem látható, nem várt eseményekre nyújt fedezetet, amikor mi a saját autónkban okoztunk kárt, vagy egy másik fél, akinek a kiléte nem ismert, illetve természeti csapás az okozó. A casco megkötése nem kötelező, mint a KGFB, kivéve abban az esetben, ha hitelre vásárolta gépjárművét, ilyenkor a bank kötelezővé teheti a casco megkötését. Manapság már elég jó áron lehet cascot kötni, így sokszor megéri hozzátenni a KGFB-hez.
Határozott és határozatlan időre is megkötheti, az alapja egy egyszerűbb biztosítás, amely idegen által okozott rongálás, töréskár, elemi kár, lopáskár és üvegkár esetén nyújt fedezetet. Ezekhez tehet hozzá különféle extra kiegészítőket, mint például fedezet poggyászlopás és baleset esetén. Sok biztosítótársaság ad kedvezményt, ha egyszerre köti meg a kötelező és casco biztosítást, így mindenképpen érdemes tájékozódnia az esetleges kedvezményekről.
Hogyan történik a kötelező biztosítás váltás?
Ha a biztosítója elküldte Önnek a következő időszakra vonatkozó díjairól szóló tájékoztatót, és úgy gondolja, túlságosan magas az Önre kiszabott díj, akkor valószínűleg itt az ideje, hogy elgondolkozzon azon, kötelezőt illetve biztosítót váltson-e. Márpedig a kötelező biztosítás váltás nem egyszerű, ha nincsenek meg hozzá a megfelelő eszközei. Erre kínálunk mi egyszerű és gyors megoldást.
0.
A kötelező biztosítás váltás évente csupán egy alkalommal lehetséges, a biztosítás évfordulójakor. Attól függően, hogy Ön melyik évfordulós kategóriába tartozik, ezt vagy január 1-jével, vagy évközben teheti meg, azon a napon, amikor kötötte a biztosítást.
Mikor van a biztosítási évforduló?
Két fajta forduló létezik: év végi évforduló (január 1. 00:00, azaz a mindenkori naptári év első napja) és évközi évforduló, amely nap pontosan akkorra fog esni, amikor Ön megköti a szerződését (vagyis, ha 08.14-én kötötte, akkor az évforduló minden évben 08.14-én lesz és nem január 1-jén)
- Önre az év végi évfordulós kategória vonatkozik, amennyiben gépjárművét 2010. január előtt vásárolta vagy ezután kötött rá először KGFB szerződést, mely azóta is megszakítás nélkül fennáll, illetve akkor, ha a KGFB biztosítási kötvényén szereplő évforduló: január 01.
- Önre az évközi évfordulós kategória vonatkozik, amennyiben gépjárművét 2010.01.01. után, évközben vásárolta vagy ezután kötött rá először KGFB szerződés, illetve, ha KGFB biztosítási kötvényén szereplő évforduló NEM január 01.
A kötelező biztosító váltás időpontjának kiemelkedően fontos eleme a biztosítási évforduló. Ha szeretne biztosítót váltani, mindenképpen fontos tájékozódnia a biztosítása évfordulójáról, hogy megtudja, Ön évközi vagy évvégi évfordulós-e.
0.
1.
Tájékozódjon a piacon elérhető ajánlatokról! Figyeljen a bonus fokozat pontos megadására, ugyanis ez alapvetően befolyásolja a kalkulált árat!
A Bonus-Malus rendszerről
Az elővigyázatosság meghozza gyümölcsét, legfőképpen a kötelező felelősségbiztosítás terén. A Bonus-Malus (latin kifejezés a jó-rossz-ra) rendszer annyit tesz egyszerűen megfogalmazva, hogy aki balesetet okoz, mínusz pontokat kap, és többet fog fizetni minden évben a kötelező biztosításra, aki pedig baleset és károkozás nélkül vezet, az egyre magasabbra emelkedik a rendszerben, és alacsonyabb lesz a díj, amit évente ki kell fizetnie.
A rangsorban emelkedni egy évben egyszer lehet, pontosan 10 szintet lehet felfelé lépni, vagyis a legmagasabb rangot 11 év (azért 11 év, mert az első év A0-ban telik) károkozás nélküli vezetéssel lehet elérni, és évente csökken a fizetett KGFB díj. A rangsor másik irányában gyorsabban lehetséges mozogni: bár csak négy szint van az A0 alatt, de minden egyes károkozással két szintet csúszhat lejjebb, így B10-ből könnyebb elérni az M04-et, mint fordítva.
Így tehát mindenképpen érdemes törekedni a balesetmentes vezetésre – egyrészt azért, hogy ne tegyen kárt se másban, sem pedig önmagában, másrészt azért is, hogy csökkenthesse a fizetendő díját, akkor is, ha esetleg új autóra vált. A bonus-malus rang ugyanis személyhez kötött, nem autóhoz, így gépjármű csere esetén, sőt, biztosítóváltás esetén is meg tudja tartani az elért rangot.
A kalkulációt nálunk is megteheti, ha az alábbi linkre kattint, kiszámolhatja az évfordulótól fizetendő új kötelezőjének díját:
1.
2.
Ha a kötelező biztosítás váltás mellett dönt, akkor fel kell mondania a régi szerződést. Azt mindenképpen észben kell tartania, hogy a forduló előtti 30. napig kell beadnia írásban a szerződés felmondására vonatkozó nyilatkozatot. Így lesz rá nagyjából egy hónapja, hogy kiválassza a következő biztosítóját, vagy ugyanannál a biztosítónál más feltételekkel folytassa.
Tudnivalók a biztosítás árainak változásáról
A biztosító az év bármely időszakában dönthet úgy, hogy változtat a biztosítás árán. A tarifa megváltoztatása törvényileg szabályozott és a szabály szerint az új díjazás a meghirdetéstől számított 60. naptól léphet csak érvénybe. A biztosítók az új KGFB díjakat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) honlapján, illetve saját honlapjukon teszik közzé. A honlapok közötti esetleges eltérés esetén az MNB honlapján meghirdetett tarifa alkalmazandó.
A KGFB szerződés a biztosítási időszak kezdő napján érvényes díjtarifa szerint köthető meg, és az adott biztosítási időszak alatt nem változtatható meg. A biztosító 50 nappal a biztosítási évforduló előtt köteles írásban tájékoztatni az ügyfelet az új árakról. Ezek után Önnek, mint szerződő félnek, 20 nap áll rendelkezésére a szerződése felmondására, a biztosítási forduló előtti 30. napig.
A biztosítás díját a kockázatviselés kezdeti napjától számított 60. napon belül kell befizetnie. Amennyiben ezt elmulasztja, a biztosítónak jogában áll és törvényi kötelessége is megszüntetni a szerződést. A biztosítási díj jogszabályban meghatározott módon előre illeti meg a biztosítót, ezért szükséges mindig az esedékesség kezdetétől számított 60. napig befizetni. Határozatlan időtartamra kötött szerződések esetén – és a kgfb ilyen – a biztosító feltételeitől és az ügyfél választásától függően éves, féléves vagy negyedéves díjfizetési mód is választható.
2.
3.
Kösse meg az új biztosítását! Ha már tudja, hogy új biztosítást akar, akkor kösse meg azt határidőn belül. Itt számolta nálunk a biztosítást? Kattintson és kösse meg!
3.
+
Jó szem előtt tartani, hogy egy időben nem lehet aktív két külön gépjármű-felelősségbiztosítás, így arra mindenképpen oda kell figyelnie, hogy az új szerződése január 1-jével, vagy, ha Ön az évközi évfordulós kategóriába tartozik, akkor a régi szerződése lejárta napján lépjen életbe. Amennyiben véletlenül mégis rosszul adja meg az új kockázatviselési kezdőnapot, akkor az új szerződést érvénytelenné nyilváníthatják, ami fedezetlen időszakot, így fedezetlenségi díj megfizetését is maga után vonhatja.
+
Tudnivalók a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás megkötéséről
A KGFB-t, ahogy a nevében is benne van, kötelező megkötni. Legyen szó személygépjárműről, motorkerékpárról, egy egyszerű robogóról, teherautóról, de akár utánfutó vagy lakókocsi esetében is, mindenképpen szükséges kötelező biztosítást kötnie. Aki kötelező biztosítás nélkül közlekedik közúton, azt egyrészt nagy összegű bírságokkal sújthatják, másrészt baleset okozása esetén saját zsebéből kell megtérítenie az okozott károkat.
A biztosítás megkötése nem csupán a járművet üzemben tartóra vonatkozóan kötelező: amennyiben Ön kiválasztott egy biztosítót és Ön elfogadta a biztosító által kiajánlott biztosítási díjat, valamint feltételeket, annak kötelező megkötnie Önnel a szerződést, nem tagadhatja meg Öntől.
Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást több módon is köthet. Legtöbb esetben megteheti ezt abban a kereskedésben is akár, ahol a járművet megvásárolta. De tanácsos inkább biztosítótársaságokhoz fordulni ilyen ügyben, és személyesen, az ügyfélszolgálatukon vagy üzletkötőjüknél megkötni, vagy pedig az online felületükön. Az online ügyintézéshez jelenthet nagy segítséget bizonyos cégek weboldalán megtalálható KGFB kalkulátor.
Mit kell tennie, ha kötelező biztosítás váltáson gondolkodik?
Látogasson el honlapunkra, nézze át a tudnivalókat, majd a KGFB kalkulátorunk segítségével szinte gyerekjáték lesz az új biztosítás kiválasztása.
Akár a kalkulátorunkat veszi igénybe, akár inkább személyes segítséget szeretne kérni, ha kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást szeretne váltani, mi készségesen állunk rendelkezésére. Nem kell órákon át böngésznie az egyes biztosítók ártáblázatait, vagy azon törnie a fejét, vajon hol találhatja meg a legjobb ajánlatokat, mert mi mindezt megoldjuk Ön helyett.
A kötelező biztosítás váltás nem lesz rémálom többé: csupán egy pár kattintás, és máris csökkennek a költségei!