Lakásbiztosítás összehasonlítás, ingatlan biztosítás online kalkulátor 2025

Főoldal 9 Vagyonbiztosítások 9 Lakásbiztosítás

Tartalomjegyzék

Kapcsolódó termékek

Egy élet munkája kerülhet veszélybe! Noha egy lakásbiztosítás sajnos nem képes megvédeni értékeit a nem várt eseményektől, azonban a biztosító jelentős segítséget nyújt a bekövetkezett károk enyhítésében. A vagyonbiztosítások ezen belül a lakásbiztosítások által a biztosítók évente milliárd forint mértékű kárkifizetéssel segítenek az anyagilag nehezen viselhető helyreállításokban, felújításokban, de a kötelező alapfedezeteken túl a választható kiegészítőkkel immár szinte életünk minden mozzanatát biztosíthatjuk.

Hogyan köthet lakásbiztosítást?

Ingóságbiztosítás

Ingatlanbiztosítás

Ingatlan- és ingóságbiztosítás együtt

Ingóságbiztosítás

Ingóságnak nevezünk minden olyan értéktárgyat, amely hozzánk tartozik és a vagyonunk részét képezi, ilyen lehet a bútorunk, a ruhánk vagy az ékszereink. Az ingóságbiztosítás tehát egy olyan lakásbiztosítás, amely védelmet nyújt a háztartásban található mozdítható értékek számára. Az ingóságbiztosítás célja, hogy egy váratlan káresemény, ami súlyos anyagi gondot jelent a tulajdonosoknak, gyors anyagi segítséget adjon, így elkerülve a jelentős pénzügyi megterheléseket. Az ingóságbiztosítás megkötése számos előnnyel jár, főleg olyan esetekben ajánljuk a megkötését, ha már meglévő társasház biztosítással rendelkezik az ingatlan, amely így fedezni tudja az épület kárait.

Ingatlanbiztosítás

Az ingatlanbiztosítás kizárólag az épületet és annak tartozékait biztosítja, de az ingóságokat nem. Ez a típusú házbiztosítás elsősorban a lakóingatlanok szerkezeti elemeinek védelmére összpontosít, beleértve a falakat, tetőt, alapot, és az épülethez szervesen kapcsolódó egyéb elemeket, mint például a garázs, terasz és kerítések. Fontos kiemelni, hogy az ingatlanbiztosítás nem terjed ki az ingóságokra, mint például bútorok, elektronikai eszközök, ruházat és egyéb személyes tárgyak. Ez azt jelenti, hogy egy esetleges kár esetén ezeknek a cseréje vagy javítása nem része a biztosítási fedezetnek. A házbiztosítás tehát elsődlegesen azoknak ajánlott, akik az épület szerkezeti elemeinek védelmére helyezik a hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy az ilyen típusú biztosítás akkor lehet hasznos, ha egy ingatlan üresen áll.

Ingatlan- és ingóságbiztosítás együtt

Az ingatlan- és ingóságbiztosítás együtt olyan átfogó megoldást kínál, amely védelmet nyújt mind az épület, mind annak tartozékai, valamint a benne található ingóságok számára. Ez a kombinált biztosítás egy esetleges káresemény során nem csak a házban keletkező károkra kap fedezetet, hanem az ott található értéktárgyakra is. Az ingatlan- és ingóságbiztosítás együtt számos előnnyel jár. Az egyik legnagyobb előnye, hogy egyetlen szerződés keretében átfogó védelmet kap mind az épületre, mind annak tartalmára. Érdemes tehát alaposan mérlegelni ezt a lehetőséget és megkötni a megfelelő biztosítást, hogy a váratlan események ne okozzanak súlyos anyagi károkat.

Milyen esetekben köthet lakásbiztosítást?

Lakásbiztosítás meglévő házra, lakásra

Lakásbiztosítás meglévő házra, lakásra

Ha már van lakása vagy háza, de még nem kötött lakásbiztosítást, érdemes elgondolkoznia azon, hogy milyen váratlan kiadásokkal járhat Önnek egy felújítás vagy helyreállítás. Gondoljon bele, milyen helyzetbe kerülhet, ha egy hirtelen bekövetkező káresemény – például egy csőtörés, tűz, vihar okozta kár, vagy akár egy betörés – következtében kényszerül a zsebébe nyúlni. Ha nem rendelkezik lakásbiztosítással, ezek a kiadások komoly anyagi terhet jelenthetnek, és akár veszélybe sodorhatják a pénzügyi stabilitását. Lakásbiztosítás nélkül nemcsak a felújítások, de az alapvető helyreállítási munkálatok költségei is jelentős összegeket emészthetnek fel. Ezzel szemben egy jól megválasztott lakásbiztosítás fedezetet nyújt mindezekre a kiadásokra, és biztosítja, hogy Ön ne maradjon egyedül ezekkel a terhekkel.

Lakásbiztosítás meglévő házra, lakásra
biztosító kiválasztása

Lakásbiztosítás váltás

A lakásbiztosítás váltása akkor lehet indokolt, ha a jelenlegi biztosítási kötvény már nem felel meg az igényeinek, vagy ha kedvezőbb ajánlatot talál egy másik biztosítónál. A váltás jelentheti a jelenlegi biztosítás alapos áttekintését és átdolgozását egy korszerűbbre, vagy egy teljesen új biztosítás kötését egy másik biztosítónál. De mielőtt bárhogyan is döntene érdemes alaposan, akár tanácsadó segítségével minden lehetséges változatot figyelembe véve tájékozódni. Fontos, hogy az új biztosítás megkötésekor ne legyen átfedés vagy szünet a biztosítási időszakok között, hogy folyamatos védelem alatt maradjon az ingatlana.

biztosító kiválasztása
lakásbiztosítás új ingatlan vásárlása

Ingatlan vásárlása

Új ingatlan vásárlása izgalmas, de egyben fontos lépés is az ember életében, amely alapos tervezést és körültekintést igényel. Ingatlan vásárlása esetén a lakásbiztosítás megkötése legalább olyan fontos mint a lakás vagy ház megvásárlása, amit nem szabad elhanyagolni. Az ingatlan megvásárlásakor érdemes minél hamarabb megkötni a biztosítást, hogy a birtokba vétel napjától kezdve teljes körű védelem alatt álljon az ingatlan.

lakásbiztosítás új ingatlan vásárlása
lakásbiztosítás bérlőként

Lakásbiztosítás kötés ingatlan bérlőként

Ingatlan bérlése esetén a lakásbiztosítás mind a bérlő, mind a bérbeadó érdekeit védi. Bár gyakran a bérbeadónak van biztosítása az ingatlanra, ez általában csak az épület szerkezeti elemeire vonatkozik, és nem nyújt fedezetet a bérlő személyes ingóságaira.

A bérlő által kötött lakásbiztosítás többféle védelmet is nyújthat. Egyrészt fedezi a bérleményben található személyes ingóságokat, emellett védheti a bérbeadó ingóságait is, amik az épületen belül találhatók. Másrészt, az ilyen biztosítás magában foglalhat felelősségbiztosítást is, amely védelmet nyújt, ha a bérlő véletlenül kárt okoz a szomszédos ingatlanokban.

Lakásbiztosítás megkötése bérlőként tehát azért is fontos, mert egy esetleges káresemény során elkerülhetők a jelentős anyagi veszteségek, és a bérlő nyugodtan élvezheti a bérelt ingatlant, tudva, hogy személyes tárgyai és anyagi helyzete megfelelő védelemben részesül.

lakásbiztosítás bérlőként
lakásbiztosítás építés-szerelés

Építés-szerelés biztosítás

Építés-szerelés biztosítás kiegészítő fedezetet nyújt, építési engedélyhez vagy bejelentéshez kötött építési, bővítési, átépítési munkákra, amelyek során – a biztosítási szerződésben meghatározott – károk keletkezhetnek az ingatlanban, illetve a beépítendő anyagokban. A biztosítás fedezi a teljes építési munkát, beleértve az összes szükséges anyagot, gépészeti és villamos berendezést is. Fontos! Ez egy kiegészítő, amelyet magánszemélyek köthetnek saját ingatlanra az alap lakásbiztosítás mellé. A biztosítás csak azokra a károkra érvényes, amelyek váratlanul, előre nem látható módon történnek az építkezés során.

lakásbiztosítás építés-szerelés

Lakásbiztosítás árak: ennyibe kerül egy lakásbiztosítás

Ahogy nincs két egyforma ember, ugyanígy nincs két egyforma ingatlan sem! Fura is lenne, ha az élet más területén is egyen megoldásokat kapna az ember. Gondoljunk csak arra, hogy mi történne, ha a 44-es lábú ember 41-es egyen cipőt kapna a boltban. Elég humorosan hangzik, ugye?

Ahogy nincs egyen cipő, ami mindenkire jó, úgy nincs „egyen lakásbiztosítás” sem, ami mindenkinek megfelel és ezt tudja a biztosító is. Ezért könnyen személyre és igényekre szabható a lakásbiztosítás, hogy Önnek az életmódjához igazított biztosítása legyen.

Ahhoz, hogy az Ön igényeire szabott lakásbiztosítást kínálhassunk, néhány alapvető információra van szükségünk. Amint megadja ezeket az adatokat, online kalkulátorunk 5 percen belül kiszámolja az Ön egyedi lakásbiztosításának díját. Ha elégedett az eredménnyel, azonnal, online megkötheti a biztosítást.

Mitől függnek az lakásbiztosítás árak?

Ahogy fentebb már említettük biztosítások ára sok mindentől függhet, de hogy lássa mennyire egyediek az igények csak néhány példát említünk:

  • Csak ingatlanbiztosításra, vagy csak ingóságbiztosításra, vagy ingatlan+ingóság fedezetre van szüksége?
  • Milyen értéket képvisel a lakása/háza (milyen állapotú például vagy hol helyezkedik el?)
  • Milyen értéket képvisel az ingóság? (honnan vásárol bútort, használtan, esetleg design vagy egyedi bútorokkal rendezi be az ingatlan helyiségeit?)
  • Milyen csomagot választ? Ön szeretné összeállítani és csak a legszükségesebb fedezetre vágyik, netán az all risk megoldás érdekli?
  • Hogyan fizet? Ön mindig a hagyományos csekkes megoldással fizet, vagy elektronikus fizetési megoldások közül választ?

Ha szeretné megtudni, hogy Önnek mennyibe kerül a lakásbiztosítás,

Ügyfeleink Gyakran Ismételt Kérdései a lakásbiztosítással kapcsolatban

t

Milyen típusú károkra terjed ki egy alap lakásbiztosítás?

Egy alap lakásbiztosítás széles körű védelmet nyújt alapvető káresetek ellen, amelyek otthonát érinthetik. A biztosítás kiterjed az elemi károk által okozott sérülések, mint például a tűz, villámcsapás, robbanás, vihar, jégverés és a hónyomás. Védelmet nyújt olyan földtani eseményekkel szemben is, mint a szikla- és kőomlás, földcsuszamlás, valamint ismeretlen építmények vagy üregek beomlása.

Az alap lakásbiztosítás emellett fedezi a nem várt külső hatások okozta károkat is, például ismeretlen jármű vagy légi jármű ütközéséből eredő károkat, valamint idegen tárgyak rádőlése által okozott károkat. A szélsőséges időjárási viszonyok okozta károk, mint a felhőszakadás, árvíz és földrengés, szintén szerepelnek a fedezetben.

Ezen felül a biztosítás kiterjed a vízkárokra, amelyek például csőtörés vagy szivárgás következtében keletkeznek. Védelmet nyújt a betöréses lopás, rablás, rongálás, vandalizmus, valamint üvegtörés esetén is.

Végül, az alap lakásbiztosítás tartalmaz felelősségbiztosítást is, amely megvédi Önt olyan károk esetén, amelyekért a törvény szerint felelős lehet másoknak okozott károkért, például ha az Ön otthonából kiinduló káresemény átterjed a szomszédos lakásokra.

t

Ha egy alap csomagot vásárolok, ki lehet egészíteni a nekem fontos dolgokkal?

Igen, teljesen rugalmasan személyre lehet szabni a biztosítási védelem szinte összes elemét. Ennek ellenére mi azt szoktuk javasolni, hogy magasabb csomagot érdemes választani, ami – tapasztalataink alapján – ár-érték arányban mindig jobb döntésnek bizonyul.

t

Kiterjed-e a biztosítás az ingóságokra is? Ha igen, milyen értékhatárig?

Ez az Ön választásától függ! Kiterjedhet ingóságokra is, amennyiben Ön úgy kéri. A biztosításban az ingóság értékét is Önnek kell megadnia. Ezért azt szoktuk javasolni, hogy a lakásbiztosítás megkötése előtt mérje fel, hogy mekkora érték van az ingatlanában. Ennek az összeírása pár órát vesz igénybe, ezzel pedig sokat tesz azért, hogy jól kösse meg a biztosítását.

t

Milyen tényezők befolyásolják a biztosítási díjakat?

A biztosítási díjakat több tényező is befolyásolja, ezért ezt felsorolni nagyon nehéz. Az egyik legfontosabb tényező az ingatlan típusa és értéke, mivel a lakóépületek, melléképületek (például garázsok) és egyéb biztosított építmények értéke a legnagyobb egy lakásbiztosítási szerződésben, így nagyobb részben ez határozza meg a biztosítási összegeket. Továbbá, a biztosított ingóságok típusa és értéke is befolyásolja a díjat, különösen, ha nagy értékű tárgyakról van szó, mint például szórakoztató elektronikai eszközök, ékszerek vagy művészeti alkotások.

A választott biztosítási csomag és a fedezett kockázatok szintén meghatározzák a díjakat. Például egy magasabb csomagnak, valószínűleg nagyobb lesz a biztosítási díja is, de a különféle kiegészítő csomagok választása, amelyek további fedezeteket biztosítanak, növelheti a biztosítási díjat.

t

Kiterjed a biztosítás az ingatlanon kívüli építményekre is, mint például garázs vagy terasz?

Igen, a biztosítás kiterjedhet az ingatlanon kívüli építményekre is, mint például a garázs vagy a terasz. A biztosítási fedezet magában foglalhatja a lakóépülettől különálló melléképületeket, mint például garázsok, saját tulajdonú pincehelyiségek, tárolók, és egyéb építmények, amelyek a biztosított telken találhatók. Ezeket csak abban az esetben tartalmazza, ha azt Ön a biztosítás megkötésekor külön kéri. Emellett a biztosítás kiterjedhet a kertben található értékekre is, például a dísz- és haszonnövényekre, kerti bútorokra, és egyéb kerti eszközökre. A biztosítás fedezheti a szabadban tárolt vagyontárgyak esetleges lopását, vandalizmusát vagy egyéb károsodását, valamint a termésveszteséget és a kerti növényekben keletkezett károkat is. Ezek a kiterjesztett fedezetek a biztosítás különböző csomagjai és kiegészítő biztosítási lehetőségei révén érhetők el, amelyek igény szerint választhatók és személyre szabhatók a biztosított igényeinek megfelelően.

t

Nyújt a biztosítás valamilyen jogi védelmet vagy jogi tanácsadást?

Igen, a biztosítás nyújthat jogi védelmet. Az Ön választása alapján a biztosítás tartalmazhat jogvédelem biztosítást, amely biztosítottak jogi érdekeit védi más személyek magatartása következtében, vagy ha más személyek jogi érdekei a biztosítottak magatartása miatt szenvednek sérelmet. Emellett a biztosítás fedezetet nyújthat információs bűncselekményekkel szembeni jogi védelemre és az elektronikus úton kötött szerződésekkel kapcsolatos jogi problémákra is, amelyet a „Cyber jogvédelem” biztosítási csomag tartalmaz.

Ez a jogvédelem magában foglalhatja a jogi tanácsadást, valamint a biztosított jogi képviseletének költségeit is.

t

Hogyan lehet fizetni a lakásbiztosítást?

A lakásbiztosítási szerződésen kétféle díjfizetési módot lehet kérni: banki átutalást, vagy csoportos beszedési megbízást. Emellett természetesen nincs kizárva, hogy online bankkártyával vagy irodánkban ugyancsak bankkártyával fizesse ki a biztosítás díját.

Díjfizetési ütemből pedig választhatja a havi, negyedéves, féléves és az éves díjfizetést.

Mi az ügyfeleinknek az éves-csoportos beszedéses díjfizetési ütemet szoktuk ajánlani, mert a kettő együtt egy nagyobb kedvezményt tesz ki.

t

Mi történik, ha az ingatlan értéke növekszik az évek során vagy új értékek kerültek a házba? Van lehetőség a szerződés módosítására a biztosítási időszak alatt?

Természetesen van lehetőség módosításra! A módosítással nem kell megvárnia az évfordulót. Ha bármilyen változás történik a házában, lakásában, akkor rögtön meg is tudjuk változtatni a biztosítás tartalmát az Ön igényei szerint.

t

Milyen feltételek mellett lehet felmondani a biztosítást?

A lakásbiztosítás felmondása évente 2 alkalommal lehetséges. A felmondás történhet a biztosítási évfordulókor, amely előtt legkorábban 60, de legkésőbb 30 nappal tudja felmondani, írásban a biztosítás. 2024-től pedig évente egyszer az évfordulótól eltérő időpontban is felmondhatja a biztosítást, de az évközi felmondás esetén 30 napos felmondási idő után szűnik meg a lakásbiztosítás. Továbbá, a biztosítás felmondható a biztosított ingatlan eladása vagy megsemmisülése esetén is. Fontos megjegyezni, hogy a biztosító is felmondhatja a szerződést, például ha a szerződő fél nem fizeti meg időben a díjakat, ezt hívjuk díjnemfizetéssel történő megszűnésnek.

t

Mi a lakásbiztosítási szerződés időtartama vagy automatikusan megújul?

A lakásbiztosítási szerződések nem tartamosak, ami azt jelenti, hogy a biztosítás automatikusan megújul az évfordulóval. Ekkor a biztosító egy évfordulós értesítőt küld a szerződőnek, amely tartalmazza az értékkövetéssel emelkedő szolgáltatási összegeket és a fizetendő biztosítási díjat. Ha a szerződő fél nem kívánja folytatni a biztosítást, akkor évforduló előtt legkorábban 60, de legkésőbb 30 nappal tudja felmondani, írásban.

t

Vannak-e kedvezmények, ha több biztosítást is kötök ugyanannál a biztosítónál?

Ha több biztosítása is van, akkor többszerződéses kedvezményt tud igénybe venni, ezzel kedvezőbbé teheti az összes biztosítását.

t

Mi a teendő káresemény esetén? Hogyan lehet bejelenteni a kárt?

Káresemény esetén az első teendő a kárenyhítés (tehát például, ha folyik a víz, akkor a főcsap legyen elzárva), a második legfontosabb, amit tennie kell: a biztosító értesítése a bekövetkezett kárról. A biztosítónak történő bejelentés többféle módon lehetséges: telefonon, e-mailben, személyesen, vagy online. Fontos, hogy a kárbejelentést a lehető leghamarabb megtegye, hogy a kárfelmérés és a kártérítési folyamat mielőbb elindulhasson.

A kár bejelentésekor szükséges megadni a biztosítási kötvény számát, a káresemény pontos időpontját, helyét, a károsodás részletes leírását, valamint a szükséges dokumentumokat, például fényképeket a kárról, rendőrségi jegyzőkönyvet (ha szükséges), és egyéb igazolásokat, amelyek alátámasztják a kárigényt. A biztosító a kárbejelentés feldolgozása után megkezdi a kárfelmérési és kártérítési eljárást, amely során szükség esetén kárszakértőt küld a helyszínre a károk pontos felmérése érdekében.