Küldjön nekünk üzenetet

Elérhetőségeink

  • 06 1 378 47 09
  • 06 30 158 29 62
  • iroda@biztositasszakerto.com
  • 1191 Budapest, Üllői út 259.

Keresés

Nyugdíj-előtakarékosság

Nyugdíjbiztosítás áttekintő

Fontos a nyugdíjbiztosítás elindítása a nyugdíjas évek anyagi biztonsága érdekében. Adókedvezmények révén évente akár 20%-kal, maximum 130.000 forintig növelhetjük megtakarításainkat. A hagyományos és befektetési biztosítások eltérő hozamokat és kockázatokat kínálnak; személyre szabott tervezéssel megtalálhatjuk a legmegfelelőbb megoldást. Ezért az időben elkezdett öngondoskodás kulcsfontosságú a nyugodt és stabil nyugdíjas évek biztosításához.

Adójóváírás: Így tehet szert évről évre extra pénzre

Az adójóváírás jó, mert lehetőséget nyújt az éves személyi jövedelemadó egy részének visszaigénylésére, akár 20%-ig, maximum 130.000 forintig. Ezt nyugdíjcélú megtakarításokkal, mint a nyugdíjbiztosítások vagy önkéntes nyugdíjpénztárak, érhetjük el. Így hosszú távú pénzügyi stabilitást és extra hozamokat biztosít, az öngondoskodás hatékony eszközeként szolgálva.

Mi a TKM és miért jó ez önnek?

A TKM segít az ügyfeleknek összehasonlítani a különböző biztosítók megtakarításos életbiztosításainak költségeit. Tartalmazza a díjakat, hozamokat és bónuszokat, így átláthatóbbá teszi a költségszerkezetet. Bár csak átlagos képet ad, megkönnyíti a tájékozott döntéshozatalt a biztosítások kiválasztásában.

NYESZ vs. Nyugdíjbiztosítás vs. Önkéntes nyugdíjpénztár

A nyugdíj-előtakarékossági lehetőségek három fő formája az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás, és a NYESZ (nyugdíj-előtakarékossági számla). Mindhárom célja a nyugdíjas évekre való pénzügyi felkészülés, adójóváírás igényelhető rájuk. Különböző befizetési feltételekkel, költségszerkezettel és rugalmassággal rendelkeznek, ezért érdemes személyre szabottan választani.

Nyugdíjbiztosítás kalkulátor

A nyugdíjbiztosítás kalkulátor segít összehasonlítani a különböző biztosítók nyugdíjbiztosítási ajánlatait, figyelembe véve a befizetéseket, várható hozamokat. Ezzel az eszközzel könnyen kiszámítható, hogy mekkora nyugdíj-megtakarítás érhető el az adott biztosítással, segítve a pénzügyi tervezést.

Kötelező autó biztosítás kalkulátor, kgfb online kötés 2025

Főoldal 9 Gépjármű biztosítás 9 Kötelező biztosítás

Kapcsolódó termékek

Az általános kötelező biztosításról szinte mindenki hallott már, akinek van autó a családban vagy éppen a közeljövőben tervez venni egy járművet, hiszen szerves része az autó/motor/busz, stb üzemeltetésének. A kötelező autó biztosítás célja, hogy a gépjárművel okozott baleseti károk a károkozó fizetőképességétől függetlenül megtérüljenek és senki nem marad kártérítés nélkül akkor sem, ha baleset, rongálódás vagy valamilyen sérülés történik. Ez pedig ad egy alapvető biztonságérzetet az embernek.

Ez azt is jelenti, hogy tulajdonképpen a mi érdekünk, az élő kötelező gépjármű biztosítás fenttartása az autóra, hiszen bármilyen koccanás vagy baleset történik, nem maradunk kártérítés nélkül. De hogy működik ez a gyakorlatban? És hogyan működik a kötelező kalkulátor? Most minden fontos információt összegyűjtöttünk ezzel kapcsolatban.

A szigorú szabályozásokkal autótulajdonosként jó tisztában lenni és nem szabad azokról megfeledkezni, hiszen az pénzbeli büntetést vonhat maga után!

A kötelező biztosítás (rövid) története

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás vagy röviden kgfb, világviszonylatban hazánkban igen korán megjelent, és az elmúlt időszak alatt pedig komoly változásokon és fejlődésen ment keresztül a rendelet. Magyarország már 1961-ben már csatlakozott az európai Zöldkártya rendszerhez, a biztosítási hálózat pedig kilenc évvel később már teljesen kiépült. Sőt, itthon vezették be azt az újítást is, hogy a kötelező felelősségbiztosítási díjakat az üzemanyagárba építették be, így nem volt szükség hagyományos értelemben vett díjfizetésre.

Ezt az 1982 óta működő megoldást 1991. július 1-jétől váltotta fel a gépjárművek kötelező felelősségbiztosításának szerződéses struktúrája, amelyet ma is ismerünk.

Nem véletlenül szerepel benne a „kötelező” szó! Minden jármű üzembentartónak meg kell kötnie

A 2009. évi LXII. (gfb) törvény értelmében minden magyarországi telephelyű gépjármű üzembentartója (kivéve a külön jogszabály alapján mentesített gépjárműveket) köteles az autó üzemeltetése során okozott károk fedezetére felelősségbiztosítási szerződést kötni, ezt pedig a folyamatos díjfizetés mellett hatályban tartani. Vagyis igen ritka kivétel az, amikor valaki mentesülhet mindezek alól.

Ha csak nem tartozik az ön járműve a néhány kivétel közé, akkor mint minden más gépjármű tulajdonosnak vagy üzembentartónak, önnek is meg kell kötnie a kgfb – t, akár személyesen, akár online.

Milyen szabályok vonatkoznak a kötelező biztosításokra és a biztosítás kötésre?

Azt, hogy mikor kell kötelezőt kötni, ugyancsak a jogszabály rendelkezéseink múlik. Érdemes tehát megismernie azokat a leggyakoribb eseteket, amikor fel kell keresnie tanácsadóját, biztosítóját, vagy egy kötelező online kalkulátort:

Kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül

Új gépjármű vásárlása

Amennyiben valaki autót vásárol, akkor az adásvételi szerződés keltének napjától meg kell kötnie az üzembentartónak a kgfb – t. Ha a biztosítás kötés nem történik meg, illetve csak később, akkor a biztosítás megkötésekor fedezetlenségi díjat szükséges fizetni, amely jóval magasabb tarifa, mint amekkora az adott időszakra a kötelező összege lett volna.

Kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül
kötelező váltás évfordulóra

Kötelező váltás évfordulóra

Az évfordulós váltáskor legkésőbb a következő biztosítási év kezdete előtti napig kell megkötni a biztosítást, de a felmondást, legkésőbb az évforduló előtt 30 nappal, de legfeljebb 60 nappal teheti meg. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha valakinek a biztosítási időszak január 1.-től december 31-ig tart, akkor a felmondást november 1. és november 30. között tudja megtenni, az új kötést pedig legkésőbb december 31-ig

kötelező váltás évfordulóra
díjnemfizetés miatt megszűnt biztosítás, kgfb, lakásbiztosítás

Díjnemfizetés miatti újrakötés

Ha díjnemfizetéssel szűnt meg a biztosítás, akkor azt mielőbb újra kell kötni három okból is:

  1. Azért, hogy ha károkozás történik, akkor azt a biztosító megtérítse,
  2. Ha nincs kötelező gépjármű biztosítás az autón, akkor a magyar hatóságok kezdeményezik az autó ideiglenes kivonását a forgalomból mindaddig, amíg biztosítást nem köt az üzembentartó,
  3. valamint, mert az újrakötésig fedezetlenségi napi díjat kell fizetni.

Fontos, hogy az 1 éven belül díjnemfizetéssel megszűnt kgfb – t csak annál a biztosítónál kötheti újra, amelyiknél megszűnt.*

*Jelenleg a kalkulátorban csak Generalinál megszűnt kötelezőt tud újrakötni!

díjnemfizetés miatt megszűnt biztosítás, kgfb, lakásbiztosítás
forgalomból kivonat autó kötelező

Kötelező biztosítás forgalomba helyezéshez

Ha új járművet vásárol, vagy olyat, amely már használt, de ki lett vonva a forgalomból, akkor a forgalomba helyezéshez szükséges biztosítással rendelkeznie. A már említett gfb törvény rendelkezése szerint a forgalomba helyezés feltétele a kötelező biztosítás megkötése és a biztosítási szerződés bemutatása az illetékes hatóságnál.

forgalomból kivonat autó kötelező
autó tulajdonos és üzembentartó

Biztosítás kötés üzemben tartó bejegyzése miatt

Ha a tulajdonosa a járműnek ugyanaz marad, mint volt, de az üzembentartója változik, akkor új kötelezőt kell kötni az új üzembentartó nevére. A biztosítást, akárcsak az adásvételnél, az üzembentartói szerződés napján már meg kell kötni. Ha ez elmarad, akkor a forgalmi engedély átírása sem lehetséges, valamint a kötés napjáig fedezetlenségi díjat kell fizetni.

autó tulajdonos és üzembentartó
p-rendszám biztosítás

Kötelező biztosítás ideiglenes rendszám kiadásához

Immár az új I rendszám jelenti az ideiglenes forgalomban tartást. Az ideiglenes forgalomba helyezésnek több oka is lehet, ilyen a korábbi P vagyis próbarendszám okán történő kiállítás, vagyis az eladandó autók kipróbálásának lehetőséget adja meg a hatóság. Ez esetben a biztosítási időszak a szerződéskötéstől számított egy évig, azaz 365 napig tart, majd évfordulóval, a biztosítási időszak újraindulása nélkül, automatikusan megszűnik. Ha kíváncsi rá, hogy Önnek mennyit kellene fizetnie, ide kattintva az online kötelező biztosítás kalkulátor segítségével könnyedén, személyre szabottan tájékozódhat.

Egy szintén gyakori eset a korábbi Z rendszám, amelyet a Magyarországról külföldre távozó gépjárművek kaptak meg legfeljebb 30 napra. Az I rendszám kiadásához 30 napra szükséges megkötni a kötelező biztosítást.

p-rendszám biztosítás

Kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül

„Hogyan? Rendszám nélkül kötelező biztosítás? Hiszen minden járműnek szüksége van rendszámra, nem?” – kérdezheti, azonban ez nem ennyire egyszerű. Valóban minden közúti forgalomban résztvevő járműnek kell rendszám, kivéve a 50ccm-es segédmotoros kerékpárokat és az eRollereket, amelyeken nincs rendszám, de a biztosítás ezekre a járművekre is kell.

Tehát 3 oka is van, hogy létezik kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül:

1.

Az egyik ok, hogy a már említett segédmotoros kerékpárra és 2024-től eRollerekre is lehessen gépjármű biztosítást kötni.

2.

A második ok, hogy a forgalomba helyezéshez – amikor még nincs rendszám a járművön – szükséges a biztosítás kötés. Ilyenkor a kötelező biztosítás kalkulátor, rendszám nélkül, csak az autó egyéb adatai alapján készíti el a kalkulációt és a biztosítási szerződést, amellyel pedig forgalomba lehet helyeztetni a járművet.

3.

A harmadik ok, hogy az ideiglenes rendszámok kiadásához szükséges a biztosítás bemutatása. Ebben a helyzetben csak rendszám nélkül lehet elkészíteni a bemutatandó biztosítási szerződést.

kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül

Kötelező biztosítás kalkulátor rendszám nélkül

Ismerje meg, hogyan köthet kötelező biztosítást rendszám nélkül is! Új jármű vásárlásakor vagy segédmotoros kerékpárok esetén használja kalkulátorunkat, hogy gyorsan és egyszerűen megtalálja a legjobb ajánlatot. Ne maradjon biztosítás nélkül – kössön még ma!

Kötelezős gyakran ismételt kérdések

t

Hogyan és milyen gyakran kell fizetni a kötelező biztosítás díját?

A kötelező biztosítás fizetési gyakoriság eltérő lehet a biztosítási időszak alatt. Sor kerülhet rá havonta, negyedévenként vagy félévenként, de létezik egy esztendőre vonatkozó díjfizetési ütem konstrukció is a biztosítóknál. A kötelező kalkulátor kedvezményt ad a féléves és éves díjfizetési ütemre, ezért érdemesebb ritkább (éves) fizetési módot választani.

Ha az éves díjfizetési ütemet választja a kötelező biztosítás kötés folyamán, akkor a teljes időszak díjjal rendezett lesz, vagyis nincs szükség arra, hogy figyelje a biztosítása rendezettségét. Ebben az esetben biztos, hogy nem szűnik meg a biztosítása figyelmetlenség miatt díjnemfizetéssel.

A díjfizetés történhet csoportos beszedési megbízással (inkasszóval), banki átutalással vagy postai csekken is. Fontos, hogy a díjfizetés gyakorisága és módja is befolyásolja a díj mértékét, általában a biztosítók előnyben részesítik, és kedvezményt adnak azoknak, akik az éves díjat választják.

t

Mi az a bonus-malus rendszer és hogyan hat a biztosításomra?

Az úgynevezett bonus-malus rendszer lényege, hogy ebben a besorolásban a biztosító a szerződő kármentes vezetését jutalmazza, amely maga a „bonus”. A „malus” kifejezés pedig azt takarja, hogy károkozás esetén a kedvezményt megvonja, valamint pótdíjat állapít meg. A biztosítási díj megállapítása a bonus-malus besorolás szerint elért fokozat figyelembevételével történik, vagyis ettől is függ, hogy mennyit fog fizetni a szerződő bizonyos időközönként. Azaz amikor bonus besorolásról beszélünk a kötelező biztosítás kapcsán, akkor a bonus-malushoz való hozzárendelésről van szó.

t

Mi történik a bónusszal, ha új autót vettem, de régit még nem adtam el?

A bonus-malus fokozat örökíthető egyik autóról a másikra. Ebben csupán néhány megkötés van: hogy azonos kategóriába tartozó járműre vihető át, valamint a régit, – amin gyűlt a bonus – el kell adnia az örökítés előtt.

Mit jelent az, hogy azonos kategóriára lehet átvinni a bonus fokozatot? Például motorról autóra és fordítva, buszról autóra és fordítva, motorról teherautóra és fordítva, stb. sajnos nem örökítheti át a szerződő bonus fokozat.

motorbicikli ikon auto ikon
busz ikon auto ikon
motorbicikli ikon teherauto ikon

Figyeljen arra, hogy ha például személyautója volt, amit eladott és például kisteherautót vett, akkor nem tudja átvinni a bónuszait. Ha a példánkban említett személyautóról a bónuszt nem viszi át egy másik személyautóra, akkor 2 év eltelte után elveszik a gyűjtött fokozat és ismét A00 bonus fokozattal tud majd csak kötelezőt kötni.

t

Mennyit fizet maximum a biztosító, ha káresemény történik?

A biztosító dologi károk esetén káreseményenként 1.220.000 eurónak megfelelő forintösszeg-határig fizet, míg személyi sérüléses károk esetén káreseményenként 6.070.000 eurónak megfelelő forintösszeg-határig köteles fizetni.

A pontos összeg minden esetben az adott káresemény kapcsán kerül megállapításra és kifizetésre a biztosítók részéről.

t

Mikor lehet biztosítót váltani?

Az, hogy ki melyik biztosítót választja ahhoz, hogy megkösse a kötelező biztosítást, mindenkinek a saját döntése. A biztosítók csomagjai elég összetettek, érdemes szakember segítségét kérni, mielőtt szerződést kötne!

A gfb törvény szerint váltásra csak a biztosítási évforduló hatályával van lehetőség, vagyis év közben nem válthat a szerződő. Ilyenkor a biztosító levélben küld értesítést minden ügyfelének, amely keretein belül az érintett dönthet arról, hogy megtartja-e jelenlegi kötelező felelősségbiztosítását, vagy felmondja és újraköti más biztosítótársaságnál.

t

Hogyan lehet egy kötelező biztosítást szabályosan felmondani?

A kötelező biztosítást kétféleképpen lehet felmondani. Az egyik a nem szabályos felmondás, ezt nevezzük díjnemfizetéssel történő felmondásnak, ilyenkor újra kell kötni a kötelezőt, illetve meg kell fizetni a fedezetlenségi díjat és a biztosítás díját.

A másik eset, ha a felmondás szabályosan történik, amely több okból is történhet:

(Az alábbi lista nem tartalmazza az összes lehetséges okot, ami indokolja a kötelező biztosítás megszűnését.)

  • tulajdonosváltás (eladás, ajándékozás, öröklés stb.)
  • üzembentartó cseréje
  • gépjármű kivonása a forgalomból véglegesen
  • külföldön történő forgalomba helyezés
  • évfordulós váltás miatti felmondás
  • közös megegyezéssel történő felmondás
  • jármű ellopása miatti érdekmúlás

Ezekhez a felmondásokhoz a biztosítók különböző dokumentumokat kérhet be és némely esetben már nincs szükség arra sem, hogy a biztosítóval felvegyük a kapcsolatot, mert a belügyminisztérium által üzemeltetett kárnyilvántartó rendszer automatikusan informálja az illetékes biztosítót a változásról. Ilyen eset lehet például, ha eladja a járművét.

t

Mi a fedezetlenségi díj?

Ha felejtette már el befizetni a kötelező biztosítását, akkor találkozhatott a fedezetlenségi díj kifejezéssel. Ezzel csak azok az üzembentartók ismerkednek meg, akiknek valamilyen okból nem volt kötelező biztosításuk egy olyan időszakban, amikor kellett volna lennie.

Ha megvesz egy autót, akkor az adásvétel dátumával kell a kötelezőt megkötni. Ha csak 1 nappal később keresi fel a biztosítót, már 1 nap fedezetlenségi díj terheli. Ugyanez igaz egy öröklésnél, amikor a hagyatékátadó végzés kelt, aznappal kell megkötni a biztosítást. Vagy ha díjnemfizetéssel megszűnik a biztosítás, akkor is be kell fizetni a napi díjat a biztosítási díjjal együtt.

A fedezetlenségi díjat a biztosítók szedik be, azonban a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) által kezelt kártalanítási számlára utalják tovább. Ebből a pénzből fizetik meg azoknak az autósoknak a kárát, akiknek olyan személyek okoznak kárt, akik nem rendelkeztek a kár időpontjában kgfb-vel.

A fedezetlenségi napi díj évről évre és az autó teljesítményétől függően változik. Erről pontos információt a MABISZ honlapja ad, ahol mindig közzéteszik online az aktuális fizetendő napi költséget.

t

Mi a kártörténeti igazolás? Van nekem erre szükségem?

A kártörténeti igazolás egy fontos dokumentum volt még pár évvel ezelőtt. A kgfb váltáskor ez a dokumentum igazolta egy gépjármű tulajdonosának vagy üzembentartójának korábbi biztosítási eseményeit és kármentességét, valamint bónusz fokozatát. Az autósok számára ez az irat különösen fontos volt az új kötelező biztosítás megkötésekor vagy biztosítóváltás esetén, azonban mára már elvesztette jelentőségét. Habár egy kgfb megszűnésekor manapság is küldenek a biztosítók bónusz igazolást, ennek vajmi kevés szerepe van, ugyanis a biztosítók a belügyminisztérium által üzemeltetett kárnyilvántartó rendszerbe töltik fel és kérdezik le minden autós kárelőzményét és bónusz fokozatát.

A gfb törvény egyébként úgy rendelkezik, hogy a biztosítók nem tehetik függővé a bónusz besorolást a papíralapú dokumentációtól, vagyis a valóság az, hogy Önnek manapság a sikeres bónusz besoroláshoz a papírhegyek helyett összesen 4 adatot kell megadnia az új biztosítójánál: Előző biztosító, előző rendszám (csak akkor, ha autót váltott), előző kötvényszám és persze a bónusz fokozat, de ezt a biztosító a másik 3 adat alapján úgyis le tudja kérdezni az említett kárnyilvántartóból.

t

Kötelező csak a másik autósnak fizet?

Alapvetően a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás a másoknak okozott károkat fedezi, de nem csak más autó kárát fedezi. Ez a biztosítás a vétlen fél járművében keletkezett anyagi károkra és személyi sérülésekre is kiterjed, ugyanakkor a gfb a tereptárgyakban, például közlekedési táblákban, oszlopokban vagy bármilyen más tárgyban okozott károkra is fedezetet nyújt.

Emellett léteznek olyan kiegészítők is, amelyek a biztosítást kiterjesztik, hogy bizonyos esetekben a károkozónak is nyújtson segítséget. Ilyenek például a gépjármű asszisztencia, amely műszaki hiba vagy baleset miatti menetképtelenség esetén segít, vagy a jogi segítségnyújtás, amely jogi tanácsadást és képviseletet biztosít a szerződőnek. Az említetteken kívül természetesen biztosítótól függ, hogy milyen kiegészítőket kínál az alap biztosítás mellé.

t

A zöldkártyát mindig magamnál kell tartani?

A zöldkártya egy olyan dokumentum, amely igazolja, hogy járműve rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással mind belföldön, mind a külföldi utazások során.

A zöldkártya rendszer Európában és az EGT tagállamokban használatos. A rendszer célja, hogy megkönnyítse a nemzetközi közúti közlekedést és biztosítsa, hogy a balesetek esetén a károsultak kártérítést kapjanak.

A zöldkártyát a jármű biztosítója állítja ki, és általában az éves biztosítási díj részeként nyújtják. Ha egy ország nem tagja a zöldkártya rendszernek, ott a határon külön biztosítást kell kötni.

A zöldkártya gyakorlati előnyei közé tartozik, hogy baleset esetén a károsult azonnal láthatja, hogy a jármű biztosítva van, és tudja, melyik biztosítóhoz fordulhat kártérítésért. Továbbá a zöldkártya rendszere hozzájárul a gyorsabb és egyszerűbb kárrendezéshez a határokon átnyúló balesetek esetén.

Manapság az EU-ban egy egységes nyilvántartó rendszer működik, amelyből minden tagállam hatósága le tudja kérdezni a rendszám alapján a biztosítás meglétét, ezért már a zöldkártyát sem kötelező kiváltani, de mégis érdemes, hogy baleset bekövetkeztekor minden szükséges információval rendelkezzen, amely a kárrendezéshez szükséges.

t

Mikor van az évfordulóm?

A biztosítási évforduló az a nap, amikor a jelenlegi biztosítási szerződése elkezdődött. Ez általában az a dátum, amikor a biztosítást megkötötte és az hatályba lépett. Az évforduló onnantól számítva minden évben ugyanazon a napon van. Például, ha a biztosítást január 15-én kötötte meg, akkor az évforduló minden évben január 15-én lesz. Erre a napra van lehetősége felmondani a régi biztosítást és új szerződést kötni. Fontos, hogy az évforduló előtt legkorábban 60, de legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt jelezze biztosítóváltási szándékát a biztosító felé.

Kgfb index

A kgfb index egy mutatószám, amely a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjainak változását követheti nyomon itt a weboldalunkon:

Részletesebb elemzésekért kattintson át a kgfb index oldalunkra!