Hackelje meg a biztosító kárrendezését a nagyobb kárkifizetésért!
Az online térben egyre többfelé hallani, olvasni a lifehack kifejezésről. Ez az angol szó csupán annyit jelent, hogy megpróbáljuk bizonyos tevékenységekkel, praktikákkal egyszerűbbé tenni a mindennapjainkat. Mai cikkünkben adunk egy egyszerű lifehack módszert, amivel nagyobb (vagy inkább pontosabb) kártérítés érhető el a biztosítónál.
Az élet minden területét meg lehet hackelni a szó jó értelmében. Nincs szó átverésről, sem mások adatainak ellopásáról – amire egyébként a többség gondol a hack és a hacker szavakra gondolva. A hack-ek olyan apró trükkök, amikkel egyszerűbbé tehetjük a saját életünket. A Google keresőben vagy a Youtube videómegosztón is egyre szaporodnak ezek a tippek, amelyek néha megmosolyogtatóak, néha meghökkentő, de a közös bennük, hogy tényleg működnek.
De hogyan lehet egy biztosítási kárrendezést úgy meghackelni, hogy legálisan jobban járjon a károsult, akinek a kártérítés érkezik? Egy egyszerű módszerrel, amire nem is gondolnak a biztosítók ügyfelei.
A vagyonbiztosítások azért jönnek létre, hogy a biztosítási szerződésen és a biztosítási feltételekben meghatározott események bekövetkeztekor a biztosító pénzügyi segítséget nyújtson a szerződőnek vagy a szerződő felelőssége esetén harmadik félnek az eredeti állapot helyreállításában.
Ennek a helyreállításnak is megvan a maga folyamata és ebbe a folyamatba érdemes egy apró lépést beszúrni azért, hogy mindenki (legnagyobb) megelégedésével záruljon a kárkifizetés.
A kárrendezés menete
Minden biztosító saját kárrendezési folyamatot alakít ki, de ennek ellenére mindegyiknek hasonló. Ugyanez igaz a különböző vagyontárgyakra köthető biztosításokra, mint például a lakásbiztosítás is kicsit más, mint egy kötelező biztosítás kárrendezése. De teljesen más egy személybiztosításra bejelentett igény kifizetésének menete, mint egy felelősségbiztosításra bejelentett kár elbírálása.
A vagyonbiztosításoknál, mint például a lakásbiztosítás, a kötelező, a casco, ahol van mit szemlézni, a kárbejelentés után általában a biztosító egy kárszakértő kiküldésével megbizonyosodik abban, hogy tényleg keletkezett-e kár. A kárszakértő tesz javaslatot a biztosító felé arra is, hogy milyen összeg legyen kifizetve a bejelentett kárra. Cikkünkben most csak ezt a három közismert biztosítás kárrendezését nézzük át, és hogy hogyan lehet nagyobb (vagy pontosabb) kárkifizetéshez jutni.
Lakásbiztosítás kárkifizetés
Lakásbiztosítás esetén a biztosítók eldöntik, hogy a bejelentés alapján van-e akkora a kár, amiért már szükséges (vagy érdemes) kárszakértőt kiküldeni és szemléztetni a kialakult helyzetet. Ha nem küldenek kárszakértőt, akkor egy kárügyintéző veszi fel a kapcsolatot a károsulttal, akivel a kártérítés részleteit megbeszélheti a tulajdonos. A biztosítási feltételek és a saját maga által hozott egyéb szabályok alapján a biztosítók dönthetnek úgy is, hogy kiküldik a kárszakértőt, hogy általa felmérjék a problémát, lássák, hogy pontosan mi sérült, és azt mekkora kár érte. De azért is, hogy valóban olyan esemény okozta a kárt, ami a szerződés szerint úgynevezett biztosítási esemény. Amint a szemle megtörtént, és a kért dokumentumok is megérkeztek a biztosító kárügyintézőjéhez, akkor a lakásbiztosítás terhére megtörténik a kártérítés. Ennek a folyamatnak a hossza lehet akár pár óra, de akár pár hét is, szélsőséges esetben pedig hónapokig is elhúzódhat a kárkifizetés.
Kgfb kárrendezés
Kgfb kárkifizetés esetén nem fontos, hogy baleset után a károsult közvetlenül a biztosítóval vegye fel a kapcsolatot, ami lényegesen leegyszerűsítheti a kárrendezés folyamatát a károsult gépjármű tulajdonosa számára. A baleset bekövetkezte után a kárkifizetés a baleseti bejelentő kitöltésével kezdődik, szerencsés esetben vagy a károkozónál, vagy károsultnál van egy kék-sárga baleseti bejelentő. Ha nincs, akkor a legközelebbi biztosító irodában ingyenesen tudnak adni ilyet, vagy már online kitölthető elektronikus kárbejelentő applikáció is létezik, amelyhez egy okostelefon, és egy internet hozzáférés kell helyben. Fontos, hogy a papír alapú baleseti bejelentőn minden egyértelműen, tisztán olvashatóan legyen kitöltve és a károkozó gépjármű vezetője aláírásával ismerje el a felelősségét a baleset okozásával összefüggésben. Amennyiben rendőrségi eljárásra kerül sor, akkor a kárkifizetéshez a biztosítónak és a károsult gépjármű üzembentartójának rendőrségi jegyzőkönyvekre és egyéb dokumentum, egyéb nyilatkozat meglétére is szüksége van.
Amint a baleseti bejelentő dokumentum rendelkezésre áll, akkor a károsultnak két lehetősége van:
- közvetlenül jelenti be a károkozó biztosítójához, és szemlézést követően a kártérítés közvetlenül a károsult részére érkezik,
- Egy a biztosítóval kapcsoltban álló autószerviznél jelenti be, ahol a javítás is meg fog történni, így pedig közvetlenül a szerviz kapja a kifizetést a javítás fejében.
A kárszakértői szemle általában csak a károsult gépjármű esetében készül. De elképzelhetőek olyan esetek, hogy amennyiben nem egyértelműek a baleset körülményei, akkor a károkozó gépjármű szemléjét is kérheti a biztosító. A biztosítók így egyértelműsítik, hogy a baleset résztvevői milyen szerepet töltöttek be az eseményben.
Mi történik, amennyiben külföldi a károkozó autó?
Külföldi autóval történő baleset esetén, ha a külföldi autó volt a vétkes, akkor a károsultnak a mabisz (magyar biztosítók szövetsége) ügyintézését kell igénybe vennie. A mabisz elindítja a nemzetközi kgfb kárrendezés folyamatát, hogy a külföldi biztosító fizesse a szükséges kártérítést. Ebben az esetben ugyanúgy szükség van baleseti bejelentő nyilatkozat kitöltésére, valamint benyújtására a mabisz -hoz.
Casco kárrendezés
A casco kár kifizetéséhez nincs szükség sem az online, sem a nyomtatott baleseti bejelentő nyilatkozat kitöltésére, ekkor egy kárbejelentőlap kitöltésére van szükség, amelyet a szemlézéskor a kárszakértővel vagy a kárbejelentés időpontjában töltenek ki. Ez történik balesetkor, de mi a helyzet, ha ellopják az autót? Mivel a lopáskor nincs igazán mit szemlézni, ezért a kárszakértő a megmaradt kulcsokat, és a forgalmi engedélyt veszi szemügyre, ha ezekkel minden rendben van, akkor elindulhat a folyamat. Ebben az esetben is, mint egy balesetnél, rendőrségi dokumentumok bemutatására van szükség. Ha a biztosító elbírálta a casco kárbejelentés jogosságát, akkor közvetlenül az ügyél számlájára, vagy ha szervizen keresztül történt a bejelentés, akkor a javítást követően nekik fizeti a javítás költségét a biztosító.
Lifehack, ami megkönnyíti az ügyintézést és magasabb kárkifizetés is lehet az eredménye
„Biztosítást meghackelni a nagyobb kárkifizetésért? Ez biztos, hogy nem törvényes!” – gondolhatná, azonban ez teljesen működő lehetőség, amire a biztosítók adnak lehetőséget.
Feljebb már végignéztük a három legismertebb biztosítási termék esetén, hogy leegyszerűsítve hogyan néz ki a kárkifizetés folyamata, de most ezt a folyamatot meghackelve, egy egyszerű lépést beszúrva, ön is hacker lehet.
- Tehát a folyamat egyszerűen: Kárbejelentés, kárszakértői szemle, dokumentumok bekérése, kárkifizetés
- Hack a kárrendezés menetében 1: Kárbejelentés, javítási árajánlat kérése, kárszakértői szemle, dokumentumok bekérése, kárkifizetés
- Hack a kárrendezés menetében 2: Kárbejelentés, javítási árajánlat kérése, kárszakértői szemle, megegyezés a kárszakértővel a javítás előfinanszírozására, dokumentumok bekérése, kárkifizetés
Mit jelent ez a lifehack? Csupán annyit, hogy nem bízzuk a kárszakértői véleményre a kárösszeg megbecslését. A kár megbecslése részben szubjektív ítéleten múlik, ezért nem is lehet teljesen pontos, ez pedig igaz a lakásbiztosítás, a kötelező és a casco esetén egyaránt.
És miért is jó ez? Ennek az értelme az, hogy ha kárunk van, akkor a kárszakértő nem tudja lézeres pontossággal megbecsülni a kár mértékét, csupán egy hozzávetőleges értéket tud mondani. Ennek a megközelítő értéknek a kiajánlását megelőzzük egy egészen pontos javítási árajánlattal. Ezt az árajánlatot a biztosítónak beküldve az árajánlat nettó összegét fizetik ki, majd amint a javítás megtörtént, és a javítási számlát is megküldtük a kárügyintéző részére, akkor megtörténik az áfa kifizetése is. Ezzel pedig összességében a teljes kárunk egészen pontosan lett térítve. Nincs utólagos probléma, hogy a biztosító által fizetett összeg csak részben fedezi a helyreállítás költségét.
Kötelező és casco biztosításnál akkor használható ez a módszer, ha közvetlenül a biztosítóhoz jelentettük be a kárunkat. Ekkor is működik az a lehetőség, hogy egy tételes javítási árajánlattal a kezünkben várjuk a kárszakértői szemlét, majd pedig megegyezhetünk a szakértővel ennek az összegnek az elfogadásáról és a javítás előfinanszírozásáról (ez természetesen nem kötelező). Amennyiben a kárügyintézést a szervizre bíztuk, akkor nekünk már nincs szükség arra, hogy beépítsük ezeket a lépéseket, hiszen az autójavító mindezt alapvetően hasonlóan kezeli a gépjármű kárrendezés során.