Két ujjal kevesebb, maradhat? Avagy ház körüli balesetek a járványhelyzet alatt
Két ujjal kevesebb, maradhat? Avagy ház körüli balesetek a járványhelyzet alatt
Hogyan befolyásolja a járványhelyzet a ház körüli balesetek gyakoriságát? Vajon mennyire biztonságos az otthon töltött idő a család számára? Mire érdemes jobban odafigyelni, és miért? Érdekes összefüggések a karantén és a baleseti látogatottsága között.
A járványhelyzet alatt egyre többen maradtak-maradnak otthon. Van, aki a munkahelyi óvintézkedések miatt otthonról végzi irodai munkáját, és akad, aki az online oktatás bevezetése miatt zárkózott be. Így, hogy az egész család kénytelen volt a házban és akörül tevékenykedni, megnő az esély a balesetek előfordulására is. Miféle balesetek érték az embereket az (önkéntes) karantén ideje alatt? Biztosítókat kérdezett erről a Bank360.
Járványhelyzet és balesetbiztosítás
A különböző intézmények és munkahelyek óvintézkedései miatt a lakásokba / családi házakba kényszerült családok az addiginál zsúfoltabban voltak kénytelenek együtt élni. Azok az édesanyák, akik addig munkaidőben egyedül vezették a háztartást, a járványidőszak alatt ezt plusz teherrel végezték: az iskolák és óvodák bezárása miatt a gyermekekre is ők felügyeltek. Ezek miatt gyakrabban fordult elő, hogy kapkodtak, elsiettek vagy éppen elfelejtettek valamit. A különböző kültéri programok és lehetőségek hiánya miatt a lakásba zárt gyermekek energiaszintje is nőtt, ebből fakadóan gyakoribbak voltak az esések, botlások, zuhanások a lakás különböző tereptárgyairól/ban.
A férfiakat sem kellett azonban félteni: minden háztartási és ház körüli munkát elvégeztek, amiért az elmúlt években rágták a fülüket, csak kicsit szabadulhassanak a laptopon villódzó konferenciahívások elől. A különböző biztosítók balesetbiztosításaiból később kiderült, mely bakik voltak a leggyakoribbak!
Amire érdemes figyelni a gyerekeknek…
Természetesen nehéz lehet az összes felgyülemlett energiát a lakásban levezetni, de már csak ezért is érdemes ilyenkor jobban odafigyelni. Akinek kertje van, előnyből indul, hiszen lehet homokozni, hintázni, biciklizni, fára mászni, görkorcsolyázni, ugróiskolát játszani a garázsbeállón, vagy épp medencében lubickolni, ameddig csak az idő és a napvédő krém engedi. Ettől függetlenül a lakásba zárva sem kell búslakodni, ezernyi játék van, amit biztonságosabban tudnak játszani a gyerkőcök, mint a fogócskát anya sürgő-forgó lábai közt a konyha csúszós járólapján, vagy az ágyon való ugrálást. Kétségkívül rengeteg energiát vezet le mindkettő, azonban nagyobb a sérülés esélye is, felügyelet ide vagy oda.
Érdemes ilyenkor inkább különböző interaktív társasjátékokat keresni, amelyek nem csak a gyermekek testét, de akár az agyát is kellően foglalkoztatják ahhoz, hogy este ne kelljen órákat könyörögni a lefekvésért. Ahol a hely engedi, fel lehet szerelni hintát, hétvégén pedig építeni együtt egy kisebb, de biztonságos akadálypályát – ha kell, néhány bútor eltolásával, és mindenképp érdemes bevonni a gyerekeket is az előkészületekbe. Gondolkodjanak, tervezzenek, dolgozzanak, aztán jöhet a (biztonságos!) játék, amíg anya és/vagy apa dolgozik.
…és a felnőtteknek
„Kés, villa olló, gyerek kezébe nem való!” – tartja a mondás, amit felnőttként rendszeresen elfelejtünk magunkra szabni, és tovább sorolni a flexig, sarokköszörűig, szegélyvágóig és különböző fűrészekig. Érthető, hogy a sokévnyi munka és főleg a gyermekek mellett felgyülemlett jónéhány felújítani- és javítanivaló a házban és a ház körül, azonban ésszel kell belevágni, vagy könnyen elképzelhető, hogy a munkával együtt a kezünkbe is belevágunk.
Ha olyan szerszámra van szükség a felújításhoz, amit korábban még nem használtunk, érdemes utánaolvasni vagy megnézni egy videót a neten. Ha különböző fokozatai vannak, ezt jó végigpróbálni, megnézni, hogy tudjuk-e biztonságosan tartani, akár nagyobb fordulatszám mellett is.
Bármit is csinálunk, jó, ha a lehető legkevésbé multitaskingolunk közben, egyszerre csak egyet, de azt teljes odafigyeléssel! Főleg, ha a tevékenység során éles, hegyes, fúró-, vágó-, szúróeszközt használunk. Az otthoni munka során nem hajt a tatár, és most a váratlan vendégek miatt sem kell aggódni.
Nem csak a barkácsmunkáknál, hanem minden tevékenységnél érdemes priorizálni: ha határidős munka van, akkor a mosogatás megvár, ha pedig főzni kell a gyerekeknek, akkor az emailek megválaszolása ráér pár percig. Inkább, minthogy forrásban lévő vizekkel balettozzunk a konyha és a „home office” között!
Hogy miért mondjuk ezeket?
Mert a Generali visszajelzései alapján a barkácsolás közben elszenvedett esések/csúszások száma egyértelműen megugrott, ezek között is a tetőről leesések száma nőtt jelentősen a járványhelyzet alatt. Megnövekedett továbbá a kertészkedés közben szerzett sérülések és a forrázások miatt kifizetett biztosítások száma is. Ezek alapján világosan látszik, hogy minden nem és kor képviselői megpróbálták magukat a lehető legkreatívabban és hasznosabban elfoglalni: ki több, ki kevesebb sikerrel.
A Groupama Biztosítónál a járványhelyzet alatt a balesetek számában nem-, inkább a jellegükben történt változás. Megszaporodtak az olyan balesetek, mint a különböző módon szerzett lábujjtörések (legfőképpen kanapéba/ajtóba/szekrénybe rúgva, vagy nehéz tárgyakat ráejtve), a különböző kézi szerszámok használata közben szerzett sérülések (mindent el kell kezdeni valahol, ugyebár). Míg a gyerekek leginkább kartörésben remekeltek, addig a felnőttek a lépcsőről/létráról való leesésekben döntöttek rekordot. Rövid tanulság: otthon nem kell úgy sietni senkinek!
A K&H biztosításai arról árulkodnak, hogy az ügyfelek a különböző okokból halogatott ház körüli felújításokat és egyéb munkálatokat választották a munkahelyi stressz levezetésére. Megnövekedtek ugyanis a flexeléssel, láncfűrésszel és sarokköszörűvel történt balesetek.
Míg a többi biztosító súlyos pénzeket fizetett ki ügyfeleinek különböző beltéri és kerti balesetek okán, addig az Uniqa baleseteinek 60%-a valamilyen sportolással vagy közlekedéssel (biciklizés, rollerezés, görkorcsolyázás) kapcsolatos tevékenység közben történt. A maradék 40% magában foglalja az összes háztartási és ház körüli balesetet.
A „Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!” szlogen ne csak egy unalmas frázis legyen a tömegközlekedési eszközök bemondóiban és a televízióban, érdemes átültetni a gyakorlatba akkor is, ha otthon vagyunk egész nap!
Forrás: